Wiadomości

Policjanci o bezpieczeństwie podczas ferii

Data publikacji 15.01.2020

W powiecie lipnowskim zimowy wypoczynek rozpoczyna się 27 stycznia, ale profilaktycy już rozpoczęli swoje działania. W zeszłym tygodniu policjanci z Posterunku Policji w Dobrzyniu nad Wisłą spotkali się z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Wielgiem by przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa podczas ferii zimowych.

Policjanci z Posterunku Policji w Dobrzyniu nad Wisłą w piątek (10.01.2020) odwiedzili uczniów z klas 1-6 Szkoły Podstawowej w Wielgiem. Rozmawiali z dziećmi na temat bezpieczeństwa podczas ferii zimowych, przypominając, jakie zasady powinny obowiązywać podczas zabaw na wolnym powietrzu by były one bezpieczne, jak zachowywać się na drodze i jak rozważnie korzystać z Internetu wykorzystując go także do spotkań i nawiązywania nowych znajomości.

Zima w tym roku nie obfituje w śnieg i mróz jednak zagrożenie wychłodzeniem jest realne. Przymrozki powodujące zamarzanie powierzchni wody nie wystarczają by solidnie zmrozić zbiorniki wodne, więc o wchodzeniu na lód nie ma mowy!

Aktualne pozostają rady dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach i noszenia elementów odblaskowych, co przy utrudnionej widoczności znacznie zwiększa widoczność pieszych. Warto o tym pamiętać szczególnie w tym czasie, kiedy droga hamowania pojazdu może się wydłużyć ze względu na warunki atmosferyczne.

Policjanci przypominają także, że nie wolno rzucać żadnymi przedmiotami w tym śnieżkami w poruszające się pojazdy, bo może to powodować realne zagrożenie.

Warto sprawdzić czy dzieci wyjeżdżające na ferie są odpowiednio zabezpieczone, czy organizator wypoczynku jest sprawdzony a jego działalność uregulowana prawnie. Pamiętajmy, że policja przeprowadza także kontrolę autokarów, której chęć należy wcześniej zgłosić (formularz zgłoszenia i adres na stronie KPP w Lipnie w zakładce Prewencja).

Policjanci przypominają o rozważnym korzystaniu z Internetu, szczególnie przy zawieraniu nowych znajomości. Przed wyjściem na spotkanie z poznaną w sieci osobą zawsze należy powiadomić o takim zamiarze opiekunów. Jeśli można, zweryfikować informacje, które obcy nam o sobie podaje. Gdy opiekun wyraża zgodę na takie spotkanie, trzeba odpowiednio wybrać lokalizację, aby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa. Zawsze podać miejsce i czas spotkania oraz czas spodziewanego powrotu. Nie można zapominać o tym, że w sieci nie każdy jest tym, za kogo się podaje a handel ludźmi kwitnie szczególnie w okresach wolnych od nauki szkolnej.

Rozpoczęła się także czwarta edycja ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, została przygotowana przez Biuro Prewencji KGP i poświęcona jest bezpieczeństwu osób wypoczywających w górach i korzystających ze zorganizowanych terenów narciarskich. Głównym celem akcji jest promowanie odpowiedzialnych postaw narciarzy i snowboardzistów, poszerzanie wiedzy na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszeniem przepisów obowiązujących na stokach oraz upowszechnianie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS).

Bezpośrednimi adresatami działań są dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe.

W ramach akcji został również ogłoszony konkurs plastyczno-filmowy dla dzieci i młodzieży pn. „Stok nie jest dla bałwanów”. Informacje dla chętnych do udziału w konkursie znajdują się pod linkiem:

http://policja.pl/pol/bezpieczenstwo-na-stoku/konkurs/28400,Konkurs-plastyczno-filmowy-Stok-nie-jest-dla-balwanow.html

  • dzieci w kamizelkach odblaskowych
  • policjant z nauczycielką na scenie
  • dzieci w kamizelkach odblaskowych
Powrót na górę strony