POLICJA RADZI I UPOMINA
PIŁEŚ!? Zapomnij o kierowaniu! ZDEJMIJ NOGĘ Z GAZU! Będziesz miał pewność bezpiecznego dotarcia do celu! PASY zapinasz dla siebie! PRZECZYTAJ I ZAPAMIĘTAJ!
POLICJA radzi I przestrzega
Oszuści na fałszywego "wnuczka czy kuzyna" - ciągleaktywni !
Policjanci wciąż odnotowują przypadki oszustw dokonywanych metodą natzw. „wnuczka czy kuzynkę”. Oszuści telefonują do osób w starszym wieku ipadając się za krewnych, np.; wnuczkaczy kuzynkę rozpaczliwie proszą o pomoc, …że znaleźli się w trudnej sytuacjiżyciowej i potrzebują pieniędzy. Tylko czujność i szybki kontakt z policją oraz z kimś z grona bliskich mogą uchronić niczegonie podejrzewające osoby przed utratą oszczędności całego życia.
Aby uniknąć takich sytuacji i nie dać sięzwabić w „sieć oszukańczego procederu” policjanci apelują o zachowanie szczególnejostrożności!
Odbieramy telefon, a rozmówca mówi …Dzień dobrybabciu. Halo, kto mówi? Jak to kto? To ja, twoja wnuczka! Niepoznajesz mnie? Mam zmieniony głos, bo boli mnie gardło. A, to ty Aniu? Tak toja. Jak się czujesz babciu, co u ciebie? Wiesz mam nagłą sytuację, proszępożycz mi pieniędzy….”.
Tak może przebiegać rozmowa z osobami, które podają się za członkanaszej rodziny. Nieświadoma podstępu osoba, najczęściej w podeszłym wieku,pożycza pieniądze tzw. „wnuczkowi”, kuzynowi, zdarza się też, że „córce”.Niestety, potem okazuje się, że jest to oszustwo, a pożyczone pieniądzeprzepadają.
Schemat działania oszustów jestzawsze bardzo podobny. Najpierw telefonują do swojej przyszłej ofiary. Podająsię za wnuczka, krewnego lub kogoś z grona znajomych. Informują, że znaleźlisię w trudnej sytuacji i pilnie potrzebują pożyczyć pieniędzy. Jako nagły powódpodają: pokrycie kosztów za spowodowanie wypadku lub kolizji, sfinansowanieleczenia, konieczność zapłaty raty w banku. Bywa też tak, że posiadająprawdziwe informacje o sytuacji rodzinnej, co może uwiarygodnić ich zamiary. Wczasie takiej rozmowy oszust sonduje możliwości finansowe ofiary i prosi oszybkie zorganizowanie pieniędzy. W rezultacie zadowoli się każdą kwotą i wprzypadku zgody na pożyczkę, umawia się na spotkanie. Mówi przy tym, że niebędzie mógł przyjść osobiście i po pieniądze zgłosi się jego znajomy (znajoma).Osoba ta jest dokładnie opisana i podane są jej personalia, oczywiście fikcyjnei zmyślone. Podstawiona osoba przychodzi do domu ofiary lub spotyka się z nią wustalonym miejscu.
Jeśli osoba podaje się za członka naszej rodziny i prosi o pożyczenie pieniędzy, sprawdźmy czy jest to prawdziwy krewny. Skontaktujmy się z innym członkiem rodziny i potwierdźmy czy jest to ta osoba, za którą się podaje i czy takiej pomocy faktycznie potrzebuje.
- Szczególnie prosimy młodych ludzi, których starsi członkowie rodziny mieszkają sami. Wytłumaczmy im jak działają oszuści i jak się wtedy zachować.
- Pamiętajmy, aby nawet w przypadku podejmowanej próby takiego oszustwa powiadomić o tym Policję, dzwoniąc na czynny przez całą dobę, bezpłatny numer telefonu alarmowego – 997 lub 112 czy miejski 47 75 382 21.