Podsumowanie roku z KMZB
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie mające ułatwić kontakt mieszkańców z Policją. Dzięki niemu funkcjonariusze mogą wyjść naprzeciw ich potrzebom reagując na społeczne bolączki.
Powstała w 2016 roku na kanwie konsultacji społecznych. Dziś Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest znanym narzędziem komunikacji i zgłaszania problemów społecznych czy przekroczeń przepisów. Dzięki utrzymaniu anonimowości zgłoszeń można zareagować na niebezpieczne lub uciążliwe sytuacje w najbliższym otoczeniu.
Mieszkańcy powiatu lipnowskiego chętnie korzystają z tego narzędzia, o czym świadczy rosnąca liczba zgłoszeń. W roku 2019 była ona czterokrotnie wyższa niż w roku poprzednim.
Wśród ponad 1100 zgłoszeń najwięcej dotyczyło aktów wandalizmu i łamania przepisów drogowych takich jak nielegalne rajdy samochodowe, nieprawidłowe parkowanie i przekraczanie prędkości. Mieszkańców niepokoją także osoby spożywające publicznie alkohol oraz grupowanie się nieletnich zagrożonych demoralizacją. W roku minionym sporo zgłoszeń z terenu Wielgiego dotyczyło wałęsających się psów, z których kilka potwierdzono i żebractwa, jednak to zgłoszenie nie potwierdziło się ani razu.
Policjanci po przyjęciu zgłoszenia mają obowiązek kilkukrotnego sprawdzenia go i zweryfikowania zaznaczonego na mapie miejsca. Jeśli problem zostanie potwierdzony działają w celu jego eliminacji. Jeśli kilkukrotne sprawdzenie nie ujawni zaznaczonego zagrożenia zostaje on oznaczony, jako niepotwierdzony.
Żeby zapobiegać nieodpowiedniemu wykorzystywaniu KMZB z jednego adresu IP można zaznaczyć na mapie tylko jedno zgłoszenie dziennie. Zdarza się, że ktoś bezmyślnie wykorzystuje narzędzie robiąc sobie „żarty” albo dochodzi do pomyłek.
W sumie potwierdza się około 55% zgłoszeń.
Pamiętajmy również, aby pilne interwencje zgłaszać bezpośrednio pod numery alarmowe policji 112 i 997.