Wiadomości

Policjanci nad wodą

Data publikacji 16.07.2020

Policjanci wspólnie z ratownikami lipnowskiego WOPR-u kontrolują akweny. Prewencyjne działania kontrolne policji mają na celu ograniczenie liczby nieszczęśliwych wypadków i promowanie bezpieczeństwa. Woda, brawura i alkohol to szczególnie niebezpieczne połączenie dlatego zgodnie z przesłaniem akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" mundurowi zwracają uwagę na odpowiednie zachowania korzystających z dobrodziejstw akwenów w powiecie lipnowskim.

Służby "kręci" bezpieczestwo nad wodą. Woprowcy codziennie w godzinach 10.00-18.00 pełnią służbę na skępskim kąpielisku. W weekendy nad bezpieczeństwem osób kąpiących się czuwają także na Piasecznie. Brawura i alkohol to niebezpieczna mieszanka, która w sezonie letnim częściej pojawia się nad akwenami, dlatego podczas wakacji policjanci wspierają woprowców w działaniach, regularnie patrolując obszary wodne podczas wspólnych służb.

Największy problem stanowią nieodpowiedzialne osoby, które do wody wchodzą po alkoholu lub chcą w takim stanie korzystać ze sprzętu wodnego. Mundurowi kontrolują trzeźwość osób prowadzących jednostki pływające oraz sprawdzają patenty i licencje na wymaganych statkach wodnych. Mogą także sprawdzić czy jednostki są odpowiednio wyposażone i zarejestrowane. Także ich wodowanie określone jest konkretnymi przepisami o czym często nie chcą pamiętać użytkownicy sprzętów wodnych.

Tymczasem tylko w czerwcu i lipcu tego roku z powodu utonięcia życie straciło już 98 osób!

Najważniejsze rady:

- bądź trzeźwy nad wodą,

- nie przeceniaj swoich możliwości,

- nie wahaj się wzywać pomocy gdy jesteś w niebezpieczeństwie – śmierć z powodu utonięcia to często cicha śmierć bo nie mamy odwagi lub siły wzywać pomocy,

- bacznie obserwuj towarzyszy wodnych zabaw i nie udawaj zagrożenia jeśli go nie ma,

- wchodź do wody spokojnie by stopniowo przyzwyczaić organizm do zmiany temperatury otoczenia,

- korzystaj z wyznaczonych, strzeżonych kąpielisk, to może uratować Ci życie,

- przestrzegaj regulaminów kąpielisk i przepisów wodnych – są po to by Cię chronić,

 - pamiętaj, że ratownik wodny podczas działań korzysta z uprawnień funkcjonariusza publicznego.

  • policjanci i woprowiec
  • woprowcy na łodzi, policjanci na pomoście
  • policjanci i woporowcy na łodzi
Powrót na górę strony