Nielegalnie składowali odpady - grozi im więzienie - Wiadomości - KPP w Lipnie

Wiadomości

Nielegalnie składowali odpady - grozi im więzienie

Data publikacji 19.10.2020

Policjanci z pionu kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Lipnie ustalili, gdzie może dochodzić do nielegalnego składowania odpadów komunalnych. Na pierwszej działce zatrzymali dwie osoby i zabezpieczyli sprzęt. Okazało się, że skala przestępczego procederu jest znacznie większa.

Policjanci służby kryminalnej lipnowskiej jednostki najpierw trafili do Suradówka. W czwartek (15.10.2020) na gorącym uczynku zatrzymali dwie osoby, które rozładowywały odpady z naczepy ciągnika siodłowego i zakopywali je w dołach, przykrywając warstwą ziemi. Policjanci zabezpieczyli ciągnik siodłowy z naczepą, z wielotonowym ładunkiem śmieci oraz koparkę.

Oględziny przyległego terenu z udziałem biegłego z zakresu ochrony środowiska i dokonane za pomocą ciężkiego sprzętu odkrywki, ujawniły szeroki zakres nielegalnego obrotu i składowania nielegalnych odpadów na powierzchni około pięciu tysięcy metrów kwadratowych.

Dalsza praca kryminalnych doprowadziła od odkrycia znacznie większej skali przestępczego procederu w miejscowości Złotopole.

Policjanci odkryli tam odpady komunalne i przemysłowe na powierzchni gruntowej za budynkami gospodarczymi, w hali przemysłowej, oraz kilka naczep ciągników siodłowych, z różną liczbą odpadów. Powołany w tej sprawie biegły, ustalił wstępnie, że tak składowane odpady powodują zagrożenie dla środowiska naturalnego poprzez obniżenie jakości wody, powietrza lub zniszczenia w świecie roślinnym i zwierzęcym.

Obaj zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzuty udziału z zorganizowanej grupie przestępczej i nielegalnego składowania odpadów komunalnych i przemysłowych. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności. 59-letni mieszkaniec Suradówka został aresztowany na trzy miesiące a 23-latek pozostaje pod nadzorem policyjnym.

Trwają czynności zmierzające do ustalenia innych osób zamieszanych w nielegalny proceder.

  • rozjeżdżona ciężkim sprzętem powierzchnia ziemi zmieszanej z odpadami
  • rozrzucone śmieci leżące na ziemi
  • śmieci na naczepie tira
  • ciężki sprzęt (ciągnik, koparka) służący do zakopywania odpadów
  • śmieci w dole z ziemią i wodą
  • naczepa tira wyładowana śmieciami