W ferie pamiętajmy o bezpieczeństwie - Wiadomości - KPP w Lipnie

Wiadomości

W ferie pamiętajmy o bezpieczeństwie

Data publikacji 05.01.2021

Rozpoczęły się ferie zimowe. Pogoda nie rozpieszcza i szanse na „białe szaleństwo” są małe. Rozporządzeniem Rady ministrów z dnia 4 stycznia 2021r. zmieniono jednak rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii usuwając z niego § 9, mówiący o zakazie przemieszczania się małoletnich do ukończenia 16. roku życia w godzinach 8.00–16.00. Trwa konkurs na „Śnieżny dekalog”.

Ferie zimowe rozpoczęte. Dzięki zmianie rozporządzenia małoletni do 16 roku życia mogą przemieszczać się bez opieki osób dorosłych aby móc skorzystać z wypoczynku na świeżym powietrzu.

Pogoda w tym roku oszczędza nam prawdziwej zimowej aury ale nie zwalnia z zachowania ostrożności i zachowania zasad bezpieczeństwa. Zagrożenie wychłodzeniem jest realne, warto więc zadbać o odpowiedni strój. Przymrozki powodujące zamarzanie powierzchni wody nie wystarczają by solidnie zmrozić zbiorniki wodne, więc o wchodzeniu na lód nie ma mowy!

Aktualne pozostają rady dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach i noszenia elementów odblaskowych, co przy utrudnionej widoczności znacznie zwiększa widoczność pieszych. Warto o tym pamiętać szczególnie w tym czasie, kiedy droga hamowania pojazdu może się wydłużyć ze względu na warunki atmosferyczne.

Policjanci przypominają także, że nie wolno rzucać żadnymi przedmiotami w tym śnieżkami w poruszające się pojazdy, bo może to powodować realne zagrożenie.

Czasy pandemii jeszcze bardziej wciągnęły nas w „sieć”. Warto więc pamiętać o rozważnym korzystaniu z Internetu, szczególnie przy zawieraniu nowych znajomości. Przed wyjściem na spotkanie z poznaną w sieci osobą zawsze należy powiadomić o takim zamiarze opiekunów. Jeśli można, zweryfikować informacje, które obcy nam o sobie podaje. Gdy opiekun wyraża zgodę na takie spotkanie, trzeba odpowiednio wybrać lokalizację, aby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa. Zawsze podać miejsce i czas spotkania oraz czas spodziewanego powrotu. Nie można zapominać o tym, że w sieci nie każdy jest tym, za kogo się podaje a handel ludźmi kwitnie szczególnie w okresach wolnych od nauki szkolnej.

W tym roku również kontynuowana jest akcja pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. W ramach tego projektu dla dzieci i młodzieży do 16. roku życia trwa konkurs plastyczno-filmowy pod nazwą „Śnieżny dekalog”. Materiały informacyjno-edukacyjne oraz przydatne linki i pliki do pobrania znajdują się na stronie internetowej Policji.

Tematem konkursu jest zobrazowanie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Prace można nadsyłać do 5 marca 2021 roku.