Policjanci wzięli udział w projekcie profilaktycznym „Stop hejtowi, cyberprzemocy, nałogom”
Zespół Szkół w Karnkowie był inicjatorem ważnego projektu profilaktycznego, który idealnie wpasował się w aktualne potrzeby dzieci i młodzieży szkolnej czasu pandemii. Nauka zdalna i częstsze przebywanie w cyberświecie uruchomiło wiele destrukcyjnych zjawisk mających wpływ na zachowania uczniów. W projekt czynnie włączyli się funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Lipnie.
Ciężar ostatniego roku najeżonego licznymi obostrzeniami zasad życia społecznego poczuli nie tylko dorośli. W równym, lub czasem, ze względu na dużą wrażliwość, może nawet większym stopniu, odbił się on na najmłodszych. Zauważając ten problem dorośli, dla których dobro uczniów jest szczególnie ważne stworzyli projekt profilaktyczny mający pomóc w tej trudnej sytuacji. Głównym celem programu „Stop hejtowi, cyberprzemocy, nałogom” było zwrócenie uwagi na problemy uczniów występujące w trakcie zdalnego nauczania. Skutki, jakie izolacja wywołuje w psychice młodych ludzi mogą zbierać tragiczne żniwo. Projekt miał wspierać zdrowie psychiczne uczniów poprzez dostarczanie wiedzy na temat tych problemów oraz promowanie właściwych, zdrowych postaw budowanych na przestrzeganiu zasad kultury, tolerancji, poszanowaniu czasu i trzeźwości.
W realizację programu czynnie włączyli się policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lipnie, pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lipnie oraz Gminna Komisja Rozwiązywani Problemów Alkoholowych.
Policjanci w ramach projektu przeprowadzili pogadanki na temat zjawiska hejtu, cyberprzemocy i szkodliwości nałogów. Funkcjonariusze podczas spotkań zdalnych naświetlili uczniom skutki i konsekwencje prawne takich destrukcyjnych zachowań. Uczestnicy tych e-spotkań otrzymali także informacje na temat miejsc wsparcia, w których mogą uzyskać pomoc.
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna zorganizowała Dni Wsparcia Zdrowia Psychicznego. W czasie ich trwania w poradni dyżurowali specjaliści gotowi udzielić konsultacji czy po prostu porozmawiać na temat problemów związanych z nauką zdalna czy cyberprzemocą. Z konsultacji mogli skorzystać zarówno uczniowie jak i ich rodzice.
W ramach projektu odbyły się również trzy konkursy tematyczne dedykowane uczniom wszystkich grup wiekowych. Zainteresowanie było duże. Na konkurs nadesłano 60 prac.
W kategorii „Stop hejtowi, cyberprzemocy, nałogom” – praca plastyczna dla klas IV-VI zwycięzcą został Jakub Sikorski z klasy VI Zespołu Szkół w Karnkowie.
W kategorii „Stop hejtowi, cyberprzemocy, nałogom” – praca multimedialna dla klas VII-VIII pierwsze miejsce zajęły Nadia Domagalska i Wiktoria Kozłowska z klasy VII Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II w Wichowie.
W kategorii „Zawsze kulturalni” – praca plastyczna dla przedszkoli i klas 0-III szkół podstawowych pierwsze miejsce zajął Szymon Sztandarski z Samorządowego Przedszkola w Karnkowie.
W kategorii „Zawsze kulturalni” – praca multimedialna pierwsze miejsce zajęła Maria Gawlińska z Samorządowego Przedszkola w Radomicach.
Wczoraj (09.06.2021) w Zespole Szkół w Karnkowie odbyło się uroczyste podsumowanie projektu uświetnione występami artystycznymi oraz prezentacją wybranych prac. Głos zabrali także przedstawiciele instytucji zaangażowanych w realizację projektu. Podczas podsumowania Dyrektor szkoły magister inżynier Wojciech Frymarkiewicz oraz profilaktyk lipnowskiej jednostki aspirant sztabowy Monika Grzelak dokonali uroczystego wręczenia nagród wszystkim laureatom konkursu.
Na koniec przewodnicy psów służbowych przygotowali pokaz prezentujący skuteczność policyjnych czworonogów w akcji zatrzymania niebezpiecznego przestępcy. Po pokazie posypały się liczne pytania do opiekuna „Promila”.
Wszystkim uczestnikom projektu dziękujemy za zaangażowanie a uczestnikom i zwycięzcom konkursów gratulujemy!