Wiadomości

Upały i woda – zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Data publikacji 18.06.2021

Pojawiły się pierwsze w tym roku ostrzeżenia meteorologów przed upałami. Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które mogą poprawić nasz komfort i bezpieczeństwo a w skrajnych przypadkach pomogą uniknąć tragicznych konsekwencji.

Zagrożenie spowodowane upałem często przychodzi niezauważone. W temperaturach przekraczających 30 stopni łatwo o odwodnienie organizmu, a to postępuje stopniowo, gdy nie zadbamy na czas, o odpowiednią ilość spożywanej wody. Pojawiają się wtedy skłonności do zasłabnięć, udarów słonecznych czy omdleń.

Szczególnie w czasie upałów, należy więc zwrócić uwagę na osoby, które wyglądają na osłabione lub odpoczywające w bezruchu. Warto podejść i sprawdzić czy taka osoba przebywająca w upale nie potrzebuje pomocy.  Naszą uwagę powinny zwrócić szczególnie dzieci, osoby starsze czy będące pod wpływem alkoholu.

Specjaliści radzą by podczas największych upałów nie przemieszczać się i pozostać w budynkach. Jeśli jednak musimy wychodzić pamiętajmy o nakryciu głowy i odpowiednim nawodnieniu organizmu. Szczególnie osoby bardziej wrażliwe powinny wybierać pory, w których temperatury powietrza są niższe, czyli godziny wczesno poranne lub wieczorne.

Także prowadząc auto należy zachować zasady zdrowego rozsądku. Zbyt wysoka temperatura w aucie powoduje senność i może wpłynąć na naszą psychomotorykę.

Nigdy, nawet na chwilę nie zostawiajmy w aucie ludzi czy zwierząt. W ciągu zaledwie kilku minut temperatura we wnętrzu nagrzanego auta gwałtownie wzrasta powodując realne zagrożenia dla zdrowia i życia. Reagujmy widząc, że w zamkniętym samochodzie znajduje się osoba lub zwierzę dzwoniąc do odpowiednich służb. Alarmowe numery takie jak 112 czy 997 działają nawet, jeśli nie mamy na koncie środków finansowych.

Taka pogoda sprzyja wypoczynkowi nad akwenami jednak zbyt długie przybywanie na słońcu może mieć swoje poważne konsekwencje począwszy od poparzeń słonecznych przez omdlenia czy udary.

Zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać także korzystając z kąpieli wodnych. W zależności od rodzaju zbiornika temperatura może znacząco różnić się od temperatury powietrza. Szybki skok do wody bez przygotowania organizmu na tę zmianę może skutkować wystąpieniem szoku termicznego i doprowadzić nawet do utraty przytomności. W wodzie może to być śmiertelnie niebezpieczne.

Polecamy korzystanie ze strzeżonych kąpielisk, na których nad naszym bezpieczeństwem czuwa ratownik. Pamiętajmy, że spożywanie alkoholu jest częstą przyczyną utonięć w okresie letnim. Zwracajmy uwagę na innych kąpiących się obok nas i unikajmy nieprzemyślanych żartów, które także mogą skończyć się tragicznie. Tylko w tym miesiącu (1-17 czerwiec 2021) utonęło w Polsce 19 osób!

Powrót na górę strony