Wiadomości

Podsumowanie półrocza z KMZB

Data publikacji 01.07.2021

Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy przekazują policjantom informacje o niepokojących lub sprzecznych z prawem zachowaniach mieszkańców powiatu. Dzięki temu mają pośredni wpływ na to, gdzie pojawią się policyjne patrole. Najwięcej zgłoszeń z pierwszej połowy roku 2021 dotyczy nietrzeźwych.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa służy mieszkańcom Polski od 2016 roku. Dzięki niej można zgłaszać problemy czy niepokojące sytuacje, z którymi spotykamy się w rejonie naszego zamieszkania. Czasem nie wymagają one pilnej interwencji Policji a są uciążliwe i powtarzające się. Dzięki zaznaczeniu ich na mapie, mamy wpływ na to, gdzie pojawią się policyjne patrole. Zgłoszenia są anonimowe a na mapie pojawia się informacja o etapie sprawdzenia informacji.

Wśród ponad 480 zgłoszeń najwięcej dotyczyło spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych i akty wandalizmu.. Na dalszych miejscach plasowały się przekraczanie prędkości i nielegalne rajdy samochodowe. Mieszkańców niepokoją także osoby używające środków odurzających i grupowanie się nieletnich zagrożonych demoralizacją.

Policjanci po przyjęciu zgłoszenia mają obowiązek kilkukrotnego sprawdzenia go i zweryfikowania zaznaczonego na mapie miejsca. Jeśli problem zostanie potwierdzony działają w celu jego eliminacji. Jeśli kilkukrotne sprawdzenie nie ujawni zaznaczonego zagrożenia zostaje on oznaczony, jako niepotwierdzony.

Pamiętajmy jednak, aby pilne interwencje zgłaszać bezpośrednio pod numery alarmowe policji 112 i 997.

Powrót na górę strony