Cyberprzemoc i cyberzagrożenia temat cały czas aktualny
Policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Lipnie i dzielnicowy z Posterunku Policji w Dobrzyniu nad Wisłą spotkali się wczoraj (05.11.2021) z uczniami klas 7 z Zespołu Placówek Oświatowych w Wielgiem, aby poruszyć temat szeroko pojętej cyberaktywności młodych ludzi oraz ich odpowiedzialności karnej.
Za swoje zachowanie każdy ponosi odpowiedzialność społeczną, dyscyplinarną i karną. Mniej osób zdaje sobie sprawę, że te same zasady obowiązują w cyberświecie.
Na temat aktywności nastolatków w sieci rozmawiali z uczniami siódmych klas Zespołu Placówek Oświatowych w Wielgiem funkcjonariusze policji. Zbyt mało osób zdaje sobie sprawę, że istnieje termin Netykieta, który określa zbiór zasad dobrego zachowania podczas korzystania z Internetu. Zatrważająca liczba osób korzystających z sieci i będąca aktywnych na forach internetowych doznała cyberprzemocy. Nie obce są im także zjawiska stalkingu, rollingu czy phishingu. Między innymi o tych zagrożeniach rozmawiali mundurowi z uczniami.
Nieodzownym tematem przy cyberaktywności są prawa człowieka w kontekście poszanowania godności ludzkiej i odpowiedzialności karnej nieletnich. Upublicznianie cudzych zdjęć, kradzież konta czy kradzież tożsamości to czyny, których bezrefleksyjnie dopuszczają się użytkownicy sieci, często nie myśląc o konsekwencjach prawnych. Odpowiedzialność karna nieletnich była kolejnym tematem poruszonym przez mundurowych.
Funkcjonariusze zwrócili także uwagę na temat spotkań on line i umawiania się z osobami poznanymi w sieci. Oprócz oczywistych korzyści, jakie daje sieć, Internet jest także narzędziem werbowania przyszłych ofiar handlu ludźmi. Trzeba zachować zdrowy rozsądek i ostrożność. Warto przyjąć zasadę ograniczonego zaufania, nie wierzyć ślepo w „kolorowe wizje” nowopoznanych osób i odpowiednio zabezpieczyć się przed spotkaniem.