Handel ludźmi - temat odległy?
Na czym polega problem handlu ludźmi? Z czym się kojarzy? Ilu ludzi dotyczy? Czy ma miejsce w Polsce? Kim są osoby dopuszczające się tego procederu? Kim są ofiary? Dlaczego tak mało o tym wiemy i jak się zabezpieczyć, aby samemu nie stać się ofiar handlu ludźmi? Ten temat przybliżyły uczniom klas maturalnych policjantki z lipnowskiej komendy.
Definicja handlu ludźmi to bardzo rozbudowana definicja prawna, ale gdybyśmy mieli w prostych słowach określić, co to takiego jest, to moglibyśmy powiedzieć, że jest to przemieszczanie ludzi z miejsca na miejsce, w celu ich wykorzystania, przy pomocy oszustwa, podstępu a nawet przemocy i czerpanie zysku z aktywności tych ludzi.
Przestępstwo handlu ludźmi jest zbrodnią, nawet, jeżeli odbywa się za zgodą ofiary. Kodeks Karny penalizuje nawet przygotowanie do tego przestępstwa.
Najbardziej obecnie popularną aktywnością, która jest wykorzystywaną przez handlarzy ”żywym towarem” jest praca. Inne to seksbiznes, handel organami ludzkimi, fikcyjne małżeństwa, zmuszanie do żebractwa, wyłudzanie świadczeń społecznych na podstawie włączenia dziecka do rodziny, niewolnictwo, czy zmuszanie do popełniania przestępstw.
Z tych wszystkich rzeczy czerpany jest zysk.
Funkcjonariuszki z Komendy Powiatowej policji w Lipnie spotkały się dzisiaj z uczniami klas maturalnych Zespołu Szkół w Skępem, aby porozmawiać na ten trudny temat i zwrócić na niego uwagę młodych osób, które niedługo podejmą ważne decyzje dotyczące ich przyszłości.
Jak łatwo zostać ofiarą? Jak to się dzieje, że z przedsiębiorcy nagle stajesz się handlarzem „żywym towarem”, i jak się zabezpieczać, aby samemu nie znaleźć się w niebezpiecznej sytuacji? To tematy, które policjantki poruszały z tegorocznymi maturzystami.
Warto wiedzieć, kto może pomóc i do kogo się zwrócić w trudnej sytuacji. Oprócz instytucji takich jak Policja, Straż Graniczna, prokuratura, konsulaty, pomoc społeczna czy kościół, istnieje szereg organizacji, które zajmują się pomocą dla ofiar handlu ludźmi. Należą do nich między innymi: ITAKA -Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, La Strada - Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu czy Fundacja Dzieci Niczyje.
A czy „to” może spotkać maturzystów?
Jedna piąta Polaków deklaruje, że pracowało kiedykolwiek za granicą. 12% rozważa możliwość podjęcia pracy za granicą w przyszłości. W tej grupie większość stanowią nastolatki i dwudziestolatkowie. Co czwarty Polak przyznaje, że zdecydowałby się na pracę za granicą „na czarno”, a prawie 30 % podjęłoby pracę za granicą w kraju, którego języka nie znają. 25% Polaków wyjechałoby do pracy za granicą, mimo, że nie znają żadnego języka obcego.