Wiadomości

Spotkania w szkołach trwają – „na tapecie” cyber i prawa człowieka

Data publikacji 19.11.2021

Tematów cyberprzemocy, cyberprzestępczości czy hejtu w sieci nie da się oddzielić od praw człowieka. Agresja szkolna, prawa ucznia, odpowiedzialność prawna i konsekwencje moralne cyberaktywności, to tematy, które z uczniami najstarszych klas szkół podstawowych oraz klas szkół ponadpodstawowych, poruszają policjanci podczas spotkań w szkołach.

Podczas ostatniego tygodnia policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lipnie dotarli do szkół podstawowych w Jastrzębiu, Maliszewie i w Tłuchowie, jak również do szkoły ponadpodstawowej w Skępem. Tam z uczniami najstarszych klas spotkali się by porozmawiać na ważne tematy dotyczące bezpieczeństwa w sieci i netykiety.

Choć używanie telefonów w szkole jest zabronione, bardzo duża liczba uczniów przerwy spędza z nosem w komórce. Internet jest bardzo użytecznym narzędziem. W dzisiejszej dobie wydaje się wręcz niezbędny i trudno już wyobrazić sobie współczesny świat bez niego. Ważnym tematem jest więc bezpieczeństwo w sieci. Nie należy bezrefleksyjnie korzystać z dobrodziejstw technologii, aby nie narobić sobie kłopotu i by potrafić ich uniknąć. Pamiętać przy tym trzeba, że bardzo trudno jest usunąć treści, które raz trafiły do Internetu.  Radykalne poglądy, hejt, upublicznianie nieprzemyślanego wizerunku to sprawy, od których potem ciężko się odciąć. Sieć nie jest anonimowa a prawo jasno określa granice, w których powinniśmy się poruszać.

Inną sprawą są oczywiście konsekwencje moralne i społeczne takich zachowań jak hejt czy cyberprzemoc. Konstytucja zapewnia nienaruszalność i niezbywalność godności ludzkiej, która jest przyrodzona każdemu. Niestety czasem nawet dorośli użytkownicy sieci zdają się o tym nie pamiętać.

To, jak będzie wyglądała nasza rzeczywistość zależy od nas wszystkich. Tak samo, jak godzimy się na określone normy i zachowania w rzeczywistym świecie, tak samo kształtujemy je w Internecie. Dbajmy więc o to, by obojętność nie stała się cichym przyzwoleniem najpierw na zachowania niemoralne a potem na popełnianie przestępstw.

  • policjanci z uczniami
  • policjantka prowadzi prelekcję
  • policjanci i uczniowie
  • policjantka rozmawia z uczniami
  • policjantka rozmawia z uczniami
  • policjanci i uczniowie
Powrót na górę strony