Dzień Praw Człowieka w Policji
10 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Te ważne regulacje przenikają praktycznie każdą sferę życia i na co dzień obowiązują także w Policji. W piątek (10.12.2018) z tej okazji policjanci zorganizowali spotkanie z uczniami klasy siódmej i ósmej Szkoły Podstawowej w Woli. Tam rozmawiali z nastolatkami o znaczeniu i realnym charakterze praw człowieka i szczególnych praw dziecka.
Na piątkowym spotkaniu z uczniami najstarszych klas Szkoły Podstawowej imienia Ireny Sendlerowej w Woli policjantka rozmawiała z uczniami na temat praw człowieka. Te podstawowe prawa przysługują każdemu człowiekowi z tytułu urodzenia. Są niezbywalne, więc nie można się ich zrzec ani ich sprzedać, co zresztą mijałoby się z celem, gdyż ich powszechność sprawia, że posiada je każdy. To czy podlegają ograniczeniom a jeśli tak to, które z nich, było przedmiotem dalszej dyskusji. Okazało się, że temat jest bardzo aktualny i dotyczy wielu sfer ówczesnego życia. Zaskoczeniem dla niektórych mógł być fakt, że szczególne prawa dziecka sformułowano w obecnym kształcie tak niedawno.
Policjanci opowiadali także o prawach człowieka w kontekście swojej pracy. Wyjaśnili dzieciom status funkcjonariusza publicznego i jego specjalnej ochrony i przedstawili zasadę pionowego działania praw człowieka, które mają właśnie chronić ludzi na linii państwo – obywatel.
Duże zainteresowanie wzbudziło prawo dożycia i to, że w pewnych przypadkach podlega ono ograniczeniom. Prawo do życia i wolności było szeroko dyskutowane w kontekście policyjnych interwencji i prawa funkcjonariuszy do użycia broni palnej. Uczniowie byli zdziwieni jak dużą ilością przepisów jest ono regulowane.
Na koniec spotkania funkcjonariuszka zachęciła uczniów do wzięcia udziału w międzyklasowym konkursie dotyczącym praw człowieka pod nazwą "Prawa człowieka i co o nich wiem..." organizowanym przez Komendę Powiatową Policji w Inowrocławiu.