Pieszy potrącony przez auto – dajmy sobie szansę
Zdarzenia drogowe z udziałem pieszych często kończą się ciężkimi obrażeniami. Pieszy nie ma szans w starciu z pojazdem, dlatego i kierowcy i piesi powinni zadbać o bezpieczeństwo na drodze!
Od początku tego roku, na terenie powiatu lipnowskiego, doszło do ponad 20 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Niestety niektóre z nich, w tym także zakończone tragicznie, dotyczą potrącenia niechronionych uczestników ruchu drogowego na przejściu dla pieszych! Nowe przepisy ruchu drogowego, dają tam bezwzględne pierwszeństwo pieszym, więc kierujący pojazdami mają obowiązek zachować szczególną ostrożność w ich rejonie. W warunkach zimowych o wypadek nietrudno, dlatego przekraczanie prędkości i nieuwaga są prostą drogą do tragedii.
Pieszy także mają na sumieniu szereg zaniedbań. Często widzi się pieszych wpatrzonych w ekran telefonu, czy rozproszonych rozmową, a to przecież ich zdrowie i życie jest szczególnie zagrożone. Poza obszarem zabudowanym czy na nieoświetlonych drogach kierowcy nie mają szans szybszego zauważenia pieszego, który nie używa żadnych elementów odblaskowych i na domiar złego łamie przepisy, poruszając się złą stroną drogi albo idąc jej środkiem!
Do ostatniego wypadku z udziałem pieszego doszło w minioną sobotę (11.12.2021). W miejscowości Szpiegowo mężczyzna szedł środkiem jezdni. Mgła sprawiła, że kierujący zobaczył go za późno i choć próbował uniknąć zderzenia doszło do potrącenia mężczyzny. 49-latek z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala.
Potrącenie pieszego, zawsze okupione jest dużym stresem wszystkich uczestników takiego zdarzenia, niezależnie od tego czy zawinił kierujący czy pieszy.
Ponad 40 procent osób potrąconych w bieżącym roku na terenie powiatu lipnowskiego doznało ciężkich obrażeń ciała i zdarzenia z ich udziałem uznano za wypadek komunikacyjny. W sumie to już 12 kolizji i 9 wypadków.
Niestety w wyniku odniesionych obrażeń zmarła kobieta potrącona na pasach w listopadzie tego roku.
Policjanci przy każdej okazji starają się edukować i pouczać a kiedy trzeba wypisują mandaty za stwarzanie zagrożenia na drodze. Nic jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku a przede wszystkim dbałości o bezpieczeństwo. Założenie odblasku czy włączenie latarki umożliwia kierowcom wcześniejsze zauważenie pieszego, ale to nie kierowcy muszą o to zadbać a sami piesi. Skupienie na drodze i przestrzeganie przepisów oraz zwiększona uważność w obrębie przejść dla pieszych to rzeczy, o które powinni zadbać wszyscy uczestnicy ruchu drogowego. Bądźmy bezpieczni na drodze.