Policjantka rozmawiała z uczniami o prawach i obowiązkach
Policjantka z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii odwiedziła uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Wielgiem i ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Lipnie. Rozmawiała z nimi o prawach człowieka i odpowiedzialności prawnej nieletnich.
Jakie prawa człowieka mogą dotyczyć uczniów szkoły podstawowej? Co to jest wolność i czy ma granice? A jeśli tak to gdzie one się kończą? Jakie mamy prawa a jakie obowiązki? Na te ważne tematy z dziećmi z Zespołu Placówek Oświatowych w Wielgiem (10.02.2022) i Szkoły Podstawowej nr 5 w Lipnie (15.02.2022) rozmawiała policjantka z lipnowskiej komendy.
Agresja i rówieśnicza przemoc szkolna i pozaszkolna to problem, który był poruszany podczas rozmowy. Funkcjonariuszka wyjaśniała, jakich praw człowieka ona dotyczy i które z nich narusza. Są różne formy zapobiegania tej formie przemocy a pierwsza z nich jest brak tolerancji dla takich destrukcyjnych zachowań. Uczniowie dzisiejszych czasów wiedzą także dobrze, co to jest cyberprzemoc i jakie zagrożenia mogą czekać na nich w sieci. Dobrze znają pojęcie „hejtu”, bo wielu z nich go doświadczyło. Świat wirtualny bardzo zbliżył się do rzeczywistego.
Policjantka opowiedziała także, co to są objawy demoralizacji i jakie konsekwencje mogą ponosić uczniowie za nieakceptowalne społecznie zachowania.
Podkreślała jak ważny jest wzajemny szacunek do drugiej osoby i tolerancja, z którą bywa różnie. Wszyscy chcemy żyć w przyjaznym otoczeniu. Budowanie go trzeba jednak zacząć od siebie.