Wiadomości

Obficie zakrapiany weekend

Data publikacji 16.06.2009

Ośmiu zatrzymanych pijanych kierowców to niechlubny bilans minionego weekendu na drogach powiatu lipnowskiego.

W minioną sobotę (06.06.) krótko przed godz. 11:00 w Wolęcinie gm. Kikół, policjanci zatrzymali do kontroli 34 – ...

Ośmiu zatrzymanych pijanych kierowców to niechlubny bilans minionego weekendu na drogach powiatu lipnowskiego.  

 

W minioną sobotę (06.06.) krótko przed godz. 11:00 w Wolęcinie gm. Kikół, policjanci zatrzymali do kontroli  34 – letniego mieszkańca tej gminy, który kierował volkswagenem golfem mając w organizmie 0, 52 promila alkoholu.

 

Tego samego dnia około godz. 15:00 w Mysłakówku w gm. Tłuchowo, 50-latek kierował rowerem będąc pod działaniem blisko 1,5 promila alkoholu.   

 

Dwie godziny później w tej samej gminie 43-letni cyklista wydmuchał w alkotest  1,34 promila alkoholu.

 

Krótko po północy przez Skępe przejeżdżał  pijany  43 –letni kierowca forda Oriona. Alkotest wykazał u niego 1,66 promila alkoholu.

 

Również nocą z soboty na niedzielę (6/7.06) w Dobrzyniu nad/Wisłą na jeździe po pijanemu został przyłapany  20-latek z gminy Lipno. Jechał toyotą corolla  będąc pod działaniem 0,66 promila alkoholu.

 

W niedzielę tuż przed godziną 15:00 w Mysłakówku rowerzysta zatrzymany przez policjanta z posterunku w Tłuchowie, miał w organizmie 1,74 promila alkoholu. Na dodatek okazało się, że zdecydował się na jazdę mimo sądowego zakazu kierowania.

 

Nieomal w tym samym czasie, tyle tylko, że w Lipnie zatrzymany do kontroli 29-letni  kierowca fiata 126 p zdecydował się zasiąść za kierownicą, mimo iż znajdował się pod działaniem 1,72 promila alkoholu. Na dodatek kierował bez uprawnień, bo nigdy ich nie posiadał.  

 

Stężenie blisko 2,5 promila alkoholu to wynik badania stanu trzeźwości 52 – letniego rowerzysty. Został zatrzymany w Janiszewie  w gm. Chrostkowo późnym niedzielnym wieczorem.  

 

                                                 Przypomnijmy!!!

 

      W Polsce dopuszczalny poziom stężenia alkoholu we krwi wynosi  0,2 promila. Stężenie od 0,2 do 0,5 promila określa się jako stan po użyciu alkoholu. Natomiast powyżej 0,5 promila jako stan nietrzeźwości.

 

     Pamiętajmy, że nie ma żadnej metody, która pozwalałaby określić ilość alkoholu, jaką można wypić, aby nie przekroczyć dozwolonej zawartości w organizmie.

 

     Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem określonym w art. 178 a § 1 kodeksu karnego, zagrożonym karą nawet do 2 lat pozbawienia wolności. 

     Kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem określonym w art. 178 a § 2, za które można trafić na rok do więzienia.

     Kierowanie pojazdem, podobnie jak  rowerem, po użyciu alkoholu jest wykroczeniem określonym w art. 87 kodeksu wykroczeń, zagrożonym karą aresztu lub grzywny.

     Dodatkowo w każdym z tych przypadków sąd orzeka na określony czas – zakaz kierowania. Złamanie orzeczonego przez sąd zakazu skutkuje odpowiedzialnością karną z art. 244 kodeksu karnego, za co grozi kara nawet do  3 lat pozbawienia wolności i należy liczyć się z wydłużonym okresem zakazu kierowania.  

Powrót na górę strony