Wiadomości

Sezon wycieczek rozpoczęty – policjanci przeprowadzą kontrolę autokaru

Data publikacji 15.06.2022

Coraz mniej jest przypadków wykluczenia autokaru lub kierowcy z powodu uchybień. Duża liczba przeprowadzanych przez policjantów kontroli sprawia, że przewoźnik stara się dopilnować wszystkich wytycznych, tak by kontrola przebiegła pomyślnie. Zgłoszenie z prośbą o kontrolę autokaru może zgłosić każdy. Specjalny druk znajduje się na stronie Komendy Powiatowej Policji w Lipnie, w zakładce PREWENCJA - RD; w odnośniku Ruch Drogowy; Kontrole autobusów.

To nie zaskoczenie, że najwięcej zgłoszeń z wnioskiem o kontrolę autokarów ich kierowców wpływa do policjantów w okresie letnim. To wtedy, kiedy pogoda sprzyja jest najwięcej wycieczek. Wniosek można jednak zgłosić bez względu na porę roku czy czas urlopowy. Nie trzeba być także organizatorem wypoczynku by poprosić o sprawdzenie pojazdu. Mogą to zrobić także osoby mające podróżować środkiem transportu czy rodzice dzieci wyjeżdżających na wycieczkę. Rzadko zdarza się, że policjanci mają uwagi wykluczające pojazd lub kierowcę.

Dzisiaj (15.06.2022), w Czarnem, taką kontrolę przeszedł kierowca i autokar zabierający dzieci na wycieczkę do Torunia.

Ze względu na konieczność planowania służby chęć przeprowadzenia kontroli najlepiej zgłosić wcześniej do naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego lipnowskiej komendy, ale w nagłych wypadkach wystarczy telefon do dyżurnego jednostki, który na miejsce skieruje policyjny patrol.

Formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie Komendy powiatowej Policji w Lipnie w zakładce PREWENCJA – RD; w odnośniku Ruch Drogowy; kontrole autobusów.

  • policjant sprawdza pojazd w systemach informatycznych
  • policjant kontroluje dokumenty kierowcy
  • badanie trzeźwości kierowcy
  • policjant kontroluje wyposażenie pojazdu
  • policjant sprawdza stan wycieraczek
  • policjant z kierowcą przy silniku pojazdu
Powrót na górę strony