Wiadomości

Europejski Dzień Zapobiegania Włamaniom do Domów

Data publikacji 15.06.2022

W związku ze zbliżającym się dłuższym weekendem policjanci przygotowują się do wytężonej pracy. W okresie Bożego Ciała sporo mieszkańców wybiera się na urlop lub wyjeżdża do rodziny. Warto pamiętać, żeby odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie czy dom. Przestępcy mają najczęściej doskonałe rozpoznanie i czekają na okazję, kiedy domownicy wyjadą. Dziś (15.06.2022) obchodzony jest Europejski Dzień Zapobiegania Włamaniom do Domów. To dobra okazja, żeby pomyśleć o zabezpieczeniu dobytku.

Przed nami obchody święta Bożego Ciała. Wielu mieszkańców skorzysta z okazji wyjazdu na wydłużony weekend. Zbliżający się sezon wakacyjny także sprzyja dłuższym wyjazdom. Obchodzony dziś Europejski Dzień Zapobiegania Włamaniom do Domów jest świetną okazją do tego, by pochylić się nad tematem odpowiedniego zabezpieczenia swojego dobytku. Wyjazdy i kilkudniowe nieobecności są okazja dla przestępców, którzy najczęściej są dobrze zorientowani w sytuacji. Tylko od początku tego roku na terenie powiatu lipnowskiego doszło do 28 kradzieży z włamaniem.

Przed wyjazdem warto sprawdzić stan i zabezpieczenie drzwi i okien w domu i zastanowić się czy są one odpowiednią zaporą dla włamywacza. Niestety często ich stan pozostawia wiele do życzenia. Sprawdźmy także stan zamków i czy mają one atesty lub certyfikaty jakości. Dobrze jest także używać kilku różnych zabezpieczeń. Nietypowe i zróżnicowane zamki czy systemy alarmowe będą większym utrudnieniem dla włamywacza. Nienajlepszym pomysłem jest natomiast noszenie kluczy na wierzchu lub zostawianie ich „ukrytych” w pobliżu wejścia do domu. Jeśli ginie, chociaż jeden z kompletów kluczy warto przemyśleć sprawę wymiany zamka. Już na etapie budowy domu warto przemyśleć konstrukcje ogrodzenia, instalację monitoringu, oświetlenia czy systemu alarmowego. Cenne przedmioty w domu warto oznaczyć znakami identyfikacyjnymi i wykonać ich zdjęcia. Trzeba także być czujnym w przypadku niezapowiedzianych wizyt obcych. W ten sposób przestępcy często prowadzą rozpoznanie chcąc dowiedzieć się jaki jest stan naszego majątku. Jeśli wyjeżdżamy na dłużej dobrze jest poprosić zaufana osobę o opiekę nad mieszkaniem. Taka osoba pojawi się na miejscu kilka razy, żeby zebrać ulotki czy wybrać korespondencję ze skrzynki pocztowej, bo są one wyraźnym sygnałem dla włamywaczy o tym, że w domu nikt nie przebywa.

Jeśli dojdzie do włamania pamiętaj, aby natychmiast poinformować Policję. Nie sprzątaj domu i nie porządkuj rzeczy, bo w ten sposób zacierasz ślady włamywaczy.

Powrót na górę strony