Wiadomości

Policjanci ostrzegają! Oszuści cały czas są aktywni

Data publikacji 13.07.2022

Policjanci z Komendy Powiatowej w Lipnie otrzymali zgłoszenie, że w jednym z lipnowskich sklepów dokonano płatności banknotem do gier o nominale 100zł. Sprzedawca został wprowadzony w błąd. Za nieuczciwe praktyki sprawcy grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Taki czyn to nie jest niewinny żart, a bardzo poważne przestępstwo.

Kreatywność oszustów nie zna granic. Policjanci nieustannie apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. Czasami brak czujności spowoduje, że możemy stać się ofiarami oszustwa. O tym, jak łatwo można zostać oszukanym przekonał się sprzedawca lipnowskiego sklepu spożywczego. Wczoraj (12.07.2022r) lipnowscy policjanci otrzymali informację o tym, że w jednym ze sklepów ktoś dokonał płatności banknotem do gier z opisem, iż nie jest to środek płatniczy. Skierowani na miejsce mundurowi zabezpieczyli zabawkę o nominale 100 zł. Obecnie prowadzone jest postępowanie w tej sprawie.
Ostrzegamy i uczulamy wszystkich, a w szczególności sprzedawców w placówkach handlowych, aby dokładnie sprawdzali oryginalność przyjmowanych banknotów. W przypadku ujawnienia falsyfikatu należy zawiadomić Policję.
Przypominamy o podstawowych cechach, jakie różnią fałszywy banknot od oryginału:
- brak znaków  wodnych,
- brak zabezpieczeń widocznych w świetle uv,
- brak zabezpieczeń wykonanych specjalną techniką druku, która jest wyczuwalna podczas dotyku,
- brak zabezpieczeń wykonanych farbą metalizowaną i zmienną optycznie,
- opis, iż nie jest to środek płatniczy.

Powrót na górę strony