Wiadomości

Nie stań się żywym towarem!

Data publikacji 18.10.2022

Dziś - 18 października, przypada Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Policjanci w całym kraju starają się zwrócić uwagę na problem, który nie jest tak odległy jak może się wydawać. Liczba ówczesnych niewolników liczona jest w milionach ofiar! Wiek ani płeć nie jest ograniczeniem dla werbowników dlatego każdy powinien wiedzieć jak nie stać się żywym towarem.

Na czym polega problem handlu ludźmi? Z czym się kojarzy? Ilu ludzi dotyczy?  Czy ma miejsce w Polsce? Kim są osoby dopuszczające się tego procederu? Kim są ofiary? Dlaczego tak mało o tym wiemy i jak się zabezpieczyć, aby samemu nie stać się ofiar handlu ludźmi? Ten temat policjanci przybliżyli wczoraj uczniom Zespołu Szkół w Skępem.  

Definicja handlu ludźmi to bardzo rozbudowana definicja prawna, ale gdybyśmy mieli w prostych słowach określić, co to takiego jest, to moglibyśmy powiedzieć, że jest to przemieszczanie ludzi z miejsca na miejsce, w celu ich wykorzystania, przy pomocy oszustwa, podstępu a nawet przemocy i czerpanie zysku z aktywności tych ludzi.

Przestępstwo handlu ludźmi jest zbrodnią, nawet, jeżeli odbywa się za zgodą ofiary. Kodeks Karny penalizuje nawet przygotowanie do tego przestępstwa.

Liczbę ówczesnych niewolników liczy się w milionach ofiar. Obecne szacunki oscylują wokół 40 milionów ale trzeba zdawać sobie sprawę jak bardzo są niedoszacowane ze względu na niewykrycie, strach czy wstyd ofiar które nie zgłaszają tego przestępstwa.  

Najbardziej obecnie popularną aktywnością, która jest wykorzystywaną przez handlarzy ”żywym towarem” jest praca. Inne to seksbiznes, handel organami ludzkimi, fikcyjne małżeństwa, zmuszanie do żebractwa, wyłudzanie świadczeń społecznych na podstawie włączenia dziecka do rodziny, niewolnictwo, czy zmuszanie do popełniania przestępstw.

Płeć ani wiek nie stanowi ograniczenia dla werbowników. Najczęściej szukają oni ofiar wśród osób w trudnej sytuacji życiowej, długotrwale bezrobotnych, szukających lepszego życia. Werbunek może się odbywać pod pozorem internetowych ogłoszeń o pracy czy fikcyjnych agencji pośrednictwa pracy ale werbownikami mogą okazać się znajomi lub osoby poznane przygodnie na przykład w dyskotekach czy klubach. Jednym ze znamion werbuku ofiar handlu ludźmi jest presja czasu: „Trzeba decydować się natychmiast bo inaczej wspaniała okazja przepadnie”.

Policjanci opowiedzieli uczniom o aplikacji "Safe Travel and Work Abroad", która zawiera informacje o tym w jaki sposób przygotować się do podróży, jakie zapisać niezbędne kontakty, jakie rzeczy zabrać czy gdzie szukać pomocy w przypadku wystąpienia trudnej sytuacji. Przekazali mnóstwo informacji o tym jak weryfikować propozycje pracy czy wyjazdów zagranicznych oraz jak się zabezpieczyć i ustalić formy kontaktu z rodziną oraz

Umówić się na " hasło klucz". Funkcjonariusze puści również film profilaktyczny i przeprowadzili warsztaty z tematu handlu ludźmi.

Warto wiedzieć, kto może pomóc i do kogo się zwrócić w trudnej sytuacji. Oprócz instytucji takich jak Policja ( Wydział do Walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego KGP 22 601 48 33, 664 974 934), Straż Graniczna (Koordynator do spraw Handlu Ludźmi 22 500 49 22), prokuratura, konsulaty, pomoc społeczna czy kościół, istnieje szereg organizacji, które zajmują się pomocą dla ofiar handlu ludźmi. Należą do nich między innymi: ITAKA -Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, La Strada - Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu (22 628 99 99, 22 622 19 85) czy Fundacja Dzieci Niczyje.

  • policjantka rozmawia z uczniami
  • uczniowie podczas prelekcji policjantów
  • uczniowie praca w grupach
Powrót na górę strony