Wiadomości

Dron w lipnowskiej Policji

Data publikacji 01.12.2022

Lipnowscy policjanci od sierpnia tego roku mają na wyposażeniu drona. Specjalnie przeszkoleni funkcjonariusze wykorzystują go w służbie. Urządzenie jest przydatne do poszukiwania osób zaginionych, monitorowania natężenia ruchu drogowego czy monitorowania imprez masowych. Nawet, jeśli w pobliżu nie widać patrolu Policji warto przestrzegać przepisów, żeby nie narazić się na mandat.

Dron w lipnowskiej Policji lata od kilku miesięcy. Żeby móc go obsługiwać policjanci musieli przejść specjalne przeszkolenie. Statek powietrzny wyposażony jest w kamerę, która ma możliwości robienia zdjęć i nagrywania filmów także z wykorzystaniem termowizji. Ta ostatnia funkcja sprawdza się doskonale przy poszukiwaniu osób zaginionych, bo pozwala z dużej odległości wychwycić źródło ciepła. Loty poszukiwawcze nad łąkami, lasami czy akwenami to ogromna oszczędność czasu i często jedyna możliwość dotarcia do trudnodostępnych miejsc.  Dron może służyć także do sprawdzania miejsc pod względem bezpieczeństwa np. w przypadku informacji o podłożeniu ładunku wybuchowego i do czynności procesowych jak oględziny miejsca zdarzenia, szczególnie gdy dotyczy ono rozległego terenu. Często wykorzystywany jest do monitorowania natężenia ruchu drogowego. Nawet, jeśli w pobliżu nie widać policyjnego patrolu warto przestrzegać przepisów by nie narazić się na odpowiedzialność karną.

  • policjant przy radiowozie, na masce pojazdu dron
  • policjanci dron w powietrzu
  • piloci drona i policjanci kontrolujący pojazdy

Film film z drona

Opis filmu: Film z drona: statek powietrzny monitoruje z powietrza popełniane przez auta wykroczenia, pierwsze wykroczenia dotyczą niezatrzymania się pojazdów przed znakiem "Stop", następne wykroczenie to wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, potem jest obraz przeszukiwania terenu nadrzecznego i na końcu obraz z kamery termowizyjnej.

Powrót na górę strony