Wiadomości

Policja i Straż Miejska z Lipna kontroluje by zapobiec „zimnej śmierci”

Data publikacji 15.12.2022

Temperatury spadły i na dobre przyszła zima. Choć temperatury nie są ekstremalne mogą stanowić poważne zagrożenie dla tych, którzy długo pozostają pod ich działaniem. Policjanci ze strażnikami miejskimi z Lipna kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie. Przypomnijmy, że osobę bezdomną wymagającą pomocy można zgłosić służbom także przez odpowiednią zakładkę w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Minusowe temperatury, co roku stanowią zagrożenie dla osób, które nie mogą się ogrzać. Trudne warunki atmosferyczne są groźne nie tylko dla bezdomnych, ale także dla osób, które długo pozostają na mrozie i są nieporadne z powodu chorób, osłabienia czy spożytego alkoholu. W okresie zimowym policjanci, we współpracy z innymi służbami sprawdzają prowizoryczne schronienia w pustostanach, niezamykanych piwnicach, na terenie ogródków działkowych czy w innych ustronnych miejscach.

Dziś (15.12.2022) taką służbę odbyli wspólnie ze strażnikiem miejskim z Lipna. Tym razem sprawdzili rejon miasta. Gdy przychodzą mroźne noce wystarczy niewiele czasu, aby doszło do wyziębienia organizmu lub zamarznięcia. Jeśli mamy informacje o miejscu przebywania osób zagrożonych pilne przypadki możemy zgłaszać dyżurnemu lipnowskiej policji na numer: 47 753 82 00.

Warto skorzystać także z zakładki „Osoba bezdomna wymagająca pomocy” w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Nie bądźmy obojętni, nasza reakcja może uratować komuś życie!

Pamiętajmy, że alkohol  w ciężkich zimowych warunkach nie działa rozgrzewająco. Daje jedynie chwilowe i złudne poczucie ciepła. Spożyty rozszerza naczynia krwionośne przyspieszając wymianę ciepła organizmu z temperaturą otoczenia, co w konsekwencji skutkuje ekspresowym wychłodzeniem. Przestrzegamy także przed niebezpiecznymi „spacerami” pod wpływem alkoholu, często podczas powrotu do domu, na tzw. „skróty” przez mało uczęszczane miejsca. Wystarczy chwila nieuwagi, aby się poślizgnąć czy potknąć, upaść i nie móc się podnieść. Wtedy o tragedię nie trudno.

  • policjant i strażnik miejski wchodzą do pustostanu
  • funkcjonariusze sprawdzają wnętrze pustostanu
  • strażnik miejski zagląda przez okno do budynku, obok policjant
  • strażnik miejski z policjantem sprawdzają okolicę pustostanu
  • strażnik miejski i policjanci wychodzą z opuszczonego budynku
  • policjant i strażnik miejski idą obok pustostanu, na pierwszym planie auto straży miejskiej
  • policjanci i strażnik miejski zaglądają do pustostanu
  • auto straży miejskiej w tle funkcjonariusze zaglądają do pustostanu
  • w pojeździe strażnik i policjant, na podszybiu czapki policyjna i straży miejskiej
Powrót na górę strony