Wiadomości

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – klikasz i masz na nie realny wpływ!

Data publikacji 13.01.2023

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie przekazywania policjantom informacji o niepokojących lub sprzecznych z prawem zachowaniach mieszkańców. Dzięki tej platformie wymiany informacji mieszkańcy mogą mieć realny wpływ na bezpieczeństwo w swojej okolicy. Wystarczy zaznaczyć miejsce i rodzaj problemu żeby policyjny patrol kilkukrotnie pojawił się w okolicy w celu sprawdzenia i wyeliminowania go.

W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie lipnowskim zaznaczone zostały łącznie 483 zgłoszenia. Najbardziej aktywną gminą pod względem wykorzystania tego narzędzia w minionym roku była gmina Lipno z liczba zgłoszeń 188 a drugą pod względem aktywności mieszkańców okazała się gmina Wielgie z liczba zgłoszeń 174. Informacje prezentowane na mapie uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców, negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Dzięki zaznaczeniu ich na mapie, mieszkańcy mają wpływ na to, gdzie pojawią się policyjne patrole. Zgłoszenia są anonimowe a na mapie pojawia się informacja o etapie ich sprawdzenia. W trakcie rozwoju tego narzędzia informacji dodano możliwość zamieszczenia opisu zgłaszanej sytuacji, a nawet dodania zdjęcia w celu dokładniejszego określenia problemu.

W ubiegłym roku najwięcej zgłoszeń dotyczyło aktów wandalizmu (121 zgłoszeń). Na drugim miejscu uplasowało się przekraczanie dozwolonej prędkości (95 zgłoszeń) i spożywanie alkoholu w miejscach publicznych (73 zgłoszenia). Kolejne pod względem liczby zgłoszeń było nieprawidłowe parkowanie (37 zgłoszeń) i grupowanie się nieletnich zagrożonych demoralizacją (35 zgłoszeń). Mieszkańców niepokoją także nielegalne rajdy samochodowe i niewłaściwa infrastruktura drogowa. W ubiegłym roku dwa razy wykorzystano mapę, aby zwrócić służbom uwagę na osoby bezdomne wymagające pomocy. Policjanci po przyjęciu zgłoszenia mają obowiązek kilkukrotnego sprawdzenia go i zweryfikowania zaznaczonego na mapie miejsca. Jeśli problem zostanie potwierdzony działają w celu jego eliminacji. Jeśli kilkukrotne sprawdzenie nie ujawni zaznaczonego zagrożenia zostaje on oznaczony, jako niepotwierdzony.

Pamiętajmy jednak, aby pilne interwencje zgłaszać bezpośrednio pod numery alarmowe policji 112 i 997.

Powrót na górę strony