Wiadomości

Policjanci rozpoczęli cykl spotkań w szkołach – by ferie były bezpieczne

Data publikacji 20.01.2023

Jeszcze tydzień szkolnej nauki czeka dzieci z powiatu lipnowskiego zanim rozpoczną oczekiwane ferie zimowe. Pogoda nie rozpieszcza ale może zima zrobi na ferie białą niespodziankę. Policjanci rozpoczęli cykl spotkań w szkołach aby porozmawiać z uczniami o bezpieczeństwie i zachęcić do wzięcia udziału w konkursie „Śnieżny dekalog”.

Pogoda w tym roku oszczędza nam prawdziwej zimowej aury ale nie zwalnia z zachowania ostrożności i zachowania zasad bezpieczeństwa. Policjanci rozpoczęli spotkania z uczniami na temat spędzania bezpiecznie wolnego czasu ferii zimowych. Wczoraj (19.01.2023) spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej w Czermnie a dziś gościli w Szkole Podstawowej nr 3 w Lipnie.

Policjanci tłumaczyli dzieciom, że mimo braku mrozów zagrożenie wychłodzeniem jest realne, warto więc zadbać o odpowiedni strój. Przymrozki powodujące zamarzanie powierzchni wody nie wystarczają by solidnie zmrozić zbiorniki wodne, więc o wchodzeniu na lód nie ma mowy!

Aktualne pozostają rady dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach i noszenia elementów odblaskowych, co przy utrudnionej widoczności znacznie zwiększa widoczność pieszych. Warto o tym pamiętać szczególnie w tym czasie, kiedy droga hamowania pojazdu może się wydłużyć ze względu na warunki atmosferyczne.

Policjanci przypominają także, że nie wolno rzucać żadnymi przedmiotami w tym śnieżkami w poruszające się pojazdy, bo może to powodować realne zagrożenie.

Warto pamiętać o rozważnym korzystaniu z Internetu, szczególnie przy zawieraniu nowych znajomości. Przed wyjściem na spotkanie z poznaną w sieci osobą zawsze należy powiadomić o takim zamiarze opiekunów i zawsze starać się zweryfikować informacje, które obcy nam o sobie podaje. Gdy opiekun wyraża zgodę na takie spotkanie, trzeba odpowiednio wybrać lokalizację, aby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa. Zawsze podać miejsce i czas spotkania oraz czas spodziewanego powrotu. Nie można zapominać o tym, że w sieci nie każdy jest tym, za kogo się podaje a handel ludźmi kwitnie szczególnie w okresach wolnych od nauki szkolnej. Zasady bezpieczeństwa obowiązują także podczas przebywania w domu szczególnie gdy jesteśmy w nim sami. Zabawy z prądem czy gazem nie powinny znajdować się wśród zajęć dla najmłodszych. Zawsze należy rozważyć także otwarcie drzwi obcej osobie.

W tym roku również kontynuowana jest akcja pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. W ramach tego projektu dla dzieci i młodzieży do 16. roku życia trwa konkurs plastyczno-filmowy pod nazwą „Śnieżny dekalog”. Materiały informacyjno-edukacyjne oraz przydatne linki i pliki do pobrania znajdują się na stronie internetowej Policji.

Tematem konkursu jest zobrazowanie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Prace można nadsyłać do 3 marca 2023 roku.

 

  • policjant rozmawia z dziećmi
  • policjantka tłumaczy dzieciom znaki drogowe
  • dzieci w kamizelkach odblaskowych na przejściu dla pieszych
  • zabawa w ruch drogowy
  • wspólne zdjęcie policjantów z uczniami
  • pokonywanie slalomu w alkogoglach
  • policjantka rozmawia z uczniami w klasie
  • dzieci zgłaszają się do odpowiedzi
  • policjantka pokazuje dzieciom zdejmowanie odbitek palców
Powrót na górę strony