Uwaga na nieostrożne trzymanie psa
Zwykłe środki ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia określa się, jako tradycyjne, przyjęte zwyczajowo, naturalne dla danego gatunku zwierzęcia, dodatkowo uzależnione od jego cech osobniczych i ewentualnego, potencjalnego zagrożenia. Nakazane środki ostrożności przy trzymaniu zwierząt są określone w przepisach lokalnych – regulaminach utrzymania porządku i czystości. Warto je znać, bo kara grzywny to czasem tylko początek kłopotów.
Nieodpowiednio trzymany i nieodpowiednio wychowany pies, niezależnie od rasy może stanowić zagrożenie w kontakcie z innymi zwierzętami czy z osobami. Niestety nie wszyscy właściciele zwierząt wykazują się odpowiednim poziomem odpowiedzialności przy trzymaniu zwierząt, co prowadzi do nieprzyjemnych lub niebezpiecznych sytuacji. Specjalnym nadzorem objęte są rasy uznawane za agresywne i ich właściciele zwykle przykładają większą wagę do odpowiedniej opieki nad czworonogami.
Każdy właściciel zwierzęcia ma zgodnie z artykułem 9 Ustawy o ochronie zwierząt obowiązki wobec domowego zwierzęcia. Musi zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Zwierząt domowych nie można też trzymać na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby. Sposób tego trzymania nie może powodować u nich uszkodzeń ciała lub cierpienia i musi zapewniać możliwość niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.
A co ze spacerami w przestrzeni publicznej? Ich warunki określają regulaminy poszczególnych gmin i miast, dlatego warto znać obowiązujące na danym terenie zasady.
Artykuł 77 Kodeksu Wykroczeń, mówi o tym, że karze podlega ten, kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. Dodatkowo penalizowana jest sytuacja, w której takie zwierzę swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka.
Niestety takie niebezpieczne sytuacje, co jakiś czas mają miejsce także na terenie powiatu lipnowskiego. Wczoraj 924.07.2023) miały miejsce aż dwie.
W Maliszewie pies bez smyczy i kagańca agresywnie zachowywał się w stosunku do mieszkańców. Nawet, gdy na miejscu pojawił się wezwany patrol policji właściciel nie był w stanie odwołać zwierzęcia i miał problem z jego złapaniem. Interwencja dotyczyła tego, że pies zaatakował 14-letnią dziewczynkę, która przyszła w odwiedziny do swojej babci. Na szczęście dziecko zdążyło schronić się w domu. Policjanci ustalili, że właściciel nie posiada dokumentu świadczącego o zaszczepieniu psa przeciwko wściekliźnie.
Tego obowiązku nie dopełniła również właścicielka psa, który podczas spaceru zaatakował innego psa. Sytuacja była groźna, tym bardziej, że oba psy były w typie rasy amerykańskiego pitbulteriera.
Mieszkaniec Lipna wyszedł ze swoim psem na spacer. Miał zwierzę na smyczy. Na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Cegielnej do jego zwierzęcia podbiegł biegnący luzem, bez smyczy i kagańca, inny pies o podobnym pokroju i rzucił się na czworonoga na smyczy. Właściciele bezskutecznie próbowali rozdzielić zwierzęta. Pomogli dopiero przejeżdżający obok policjanci. Niestety psy poraniły się. Na domiar złego okazało się, że właścicielka psa, który został wypuszczony na ulicę bez smyczy nie zaszczepiła go.
Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem. Za niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu psa grozi grzywna do 1000 złotych, jeśli jednak zwierzę stworzyło zagrożenie sąd może tę kare zaostrzyć.
Pamiętać należy, że istnieje prawny obowiązek szczepienia psów. Dotyczy to zwierząt, które ukończyły trzy miesiące życia. Obowiązek ten dotyczy całego kraju. Powtarza się go co 12 miesięcy od ostatniego szczepienia. Grozi za to grzywna w wysokości nawet 5000 zł i może ją dostać nie tylko za brak pierwszego szczepienia, ale także za nieprzeprowadzenie kolejnych szczepień.
Warto wiedzieć, że za właściwe „trzymanie” zwierzęcia, tak samo jak za jego szczepienie, odpowiada nie tylko właściciel, ale także posiadacz psa – czyli na przykład ktoś, kto tylko czasowo opiekuje się zwierzęciem.
Zgodnie z obowiązującym na terenie Lipna regulaminem psy powinny być wyprowadzane na smyczy i w kagańcu. Przepis ten nie dotyczy miniaturowych ras psów i takich, które nie przekraczają 30 centymetrów wysokości w kłębie.