Wiadomości

Pieszy na pasach ma pierwszeństwo, ale nie jest bezkarny

Data publikacji 15.01.2024

Zgodnie z obowiązującym prawem pieszy, który w niezgodny z prawem sposób używa podczas przechodzenia przez jezdnię telefonu komórkowego, może dostać nawet 300 złotych mandatu. Niestety konsekwencje takiego zachowania mogą być dużo bardziej poważne. Chwila nieuwagi może kosztować zdrowie a nawet życie.

Jak powinniśmy przechodzić przez jezdnię uczymy już maluszki w przedszkolu. Lekcje profilaktyczne z ruchu drogowego powtarzamy także w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Niejednemu jednak dorosłemu także przydałaby się taka lekcja.

Pierwszy na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo, ale nie zwalnia go to z zachowania szczególnej ostrożności podczas przekraczania jezdni. Pieszy jest to osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami. Za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim oraz osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

To piesi ponoszą w wypadkach drogowych najbardziej dotkliwe konsekwencje ze względu na brak mechanicznych zabezpieczeń w razie wypadku.

Kodeks Prawo o Ruchu Drogowym szeroko opisuje prawa i obowiązki pieszego, także sposób, w jaki powinien on przekraczać jezdnię. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych. Ma on wtedy pierwszeństwo przed pojazdem.

Pieszemu zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. Nie wolno także wchodzić na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi oraz przechodzić przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi. Podczas przechodzenia nie wolno mu zwalniać kroku lub zatrzymywać się bez uzasadnionej potrzeby ani przebiegać „zebry”.

A co z telefonem i innymi urządzeniami elektronicznymi? Otóż ten sam kodeks zabrania korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych. Oznacza to, że pieszy powinien na chwilę przerwać rozmowę telefoniczną, oglądanie filmiku, czytanie czy inną czynność, która upośledza możliwość zachowanie przez pieszego czujności.

Zgodnie z kodeksem wykroczeń pieszego, który wchodzi na przejście dla pieszych zapatrzony w ekran telefonu z ograniczoną przez słuchawki możliwością słyszenia otoczenia, policjant może ukarać mandatem karnym w wysokości 300 złotych. Niestety mandat to nie jest najbardziej dotkliwa kara dla nieodpowiedzialnego pieszego. Przez swoją niefrasobliwość, nieuważny pieszy może zapłacić zdrowiem lub nawet życiem i narazić także innych uczestników ruchu drogowego.

Powrót na górę strony