Odpowiedzialne postępowanie z niewybuchem
Podczas prac przy wycince drzew mieszkaniec Wierzbicka znalazł niewybuch. Takie niebezpieczne „pamiątki” po II Wojnie Światowej nadal odnajdywane są podczas spacerów w lesie, prac rolnych lub remontów domów czy dróg. W przypadku ich znalezienia zawsze informuj odpowiednie służby. Odkopywanie, dotykanie czy przenoszenie takich znalezisk jest bardzo niebezpieczne.
Znaleziska pochodzące z czasów wojennych nadal mogą być niebezpieczne! Pod żadnym pozorem nie wolno ich dotykać, odkopywać czy też przenosić. W każdym przypadku najlepiej zawiadomić służby.
Choć od zakończenia działań II wojny światowej minęło kilkadziesiąt lat, to nadal spotkać się można z jej pozostałościami. Często są to przedmioty bliżej nam nieznane czasem mające znamiona uzbrojenia wojskowego. Trzeba pamiętać, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej, jest odporny na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji może mieć zachowane swoje właściwości wybuchowe.
Niewybuch z czasów wojennych znalazł wczoraj mieszkaniec Wierzbicka, podczas wycinki drzew. Powiadomił policjantów, którzy zabezpieczyli miejsce do czasu przybycia patrolu saperskiego.
Żołnierze wydobyli i zabrali znaleziony granat moździerzowy. Sprawdzili także przyległy teren za pomocą wykrywacza metalu, aby wyeliminować ewentualne zagrożenie.
UWAGA!
W przypadku znalezienia takich przedmiotów należy niezwłocznie powiadomić Policję, która sprawdzi czy znaleziony przedmiot jest wybuchowy i niebezpieczny, zawiadomi o tym fakcie jednostkę wojskową i zabezpieczy miejsce do czasu przybycia patrolu minerskiego.
Informując Policję należy:
- precyzyjnie określić miejsce odnalezienia
- określić, co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość
- podać telefon /adres kontaktowy/ do osoby informującej o znalezisku
Znalezionych niewybuchów kategorycznie nie wolno podnosić, odkopywać, przenosić, wrzucać do ogniska ani do miejsc takich jak stawy czy głębokie rowy.