Trwa akcja „Stop włamaniom do domów” – policjanci rozmawiali z Seniorami
Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów obchodzony jest w czerwcu, ale akcja profilaktyczna skierowana na ochronę dobytku trwa przez całe wakacje. Wczoraj (23.07.2024) policjantka spotkała się z Seniorami, by porozmawiać o sposobach zabezpieczenia ich domów przed włamaniem.
Wakacje sprzyjają wyjazdom, lub wycieczkom. Zdarza się, że przez kilka dni niema nas w domu. To okazja dla przestępców. Seniorzy często mieszkają sami, więc tym razem do nich udała się policjantka by przedstawić jak ochronić się przed włamaniem. Spotkanie odbyło się wczoraj, w Dziennym Domu Seniora w Krzyżówkach, w ramach kampanii „Stop włamaniom do domów”.
To, że przed wyjazdem warto sprawdzić stan i zabezpieczenie drzwi i okien w domu i zastanowić się czy są one odpowiednią zaporą dla włamywacza to podstawa. Nienajlepszym pomysłem jest noszenie kluczy na wierzchu lub zostawianie ich „ukrytych” w pobliżu wejścia do domu. Trzeba także być czujnym w przypadku niezapowiedzianych wizyt obcych. W ten sposób przestępcy często prowadzą rozpoznanie chcąc dowiedzieć się, jaki jest stan majątku i ile osób zamieszkuje w lokalu. Często najlepszym zabezpieczeniem jest pomoc sąsiedzka. Jeśli wyjeżdżamy na dłużej dobrze jest poprosić zaufaną osobę o opiekę nad mieszkaniem. Można także skorzystać z alarmów i systemu monitoringu.
Jedną z najpopularniejszych metod złodziei jest tzw. „kradzież na klamkę”. Złodziej obchodzi domy czy mieszkania i po prostu chwytając za klamkę otwiera drzwi i zabiera to, co ma w zasięgu ręki, np. pozostawioną w przedpokoju torebkę. Te kradzieże potrafią się zdarzyć nawet w domu pełnym osób, dlatego warto przekręcić zamek w drzwiach nawet, gdy jesteśmy w środku.
Jeśli dojdzie do włamania należy natychmiast poinformować Policję. Nie sprzątać domu i nie porządkować rzeczy, bo w ten sposób zaciera się ślady włamywaczy.