Uwaga! Pieszy na drodze! Wszyscy mamy wpływ na bezpieczeństwo!
Pieszy, którego na drodze nie chronią dodatkowe zabezpieczenia, szczególnie powinien uważać, by nie „spotkać się” z pojazdem. W wielu przypadkach jest uprzywilejowany przez przepisy, ale to nie gwarantuje ochrony przed urazami. Na terenie powiatu lipnowskiego, w pierwszej połowie roku, policjanci zanotowali rekordową liczbę zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Każdy z nas – pieszy czy kierujący - ma wpływ na bezpieczeństwo na drodze.
Policjanci prowadzą mnóstwo akcji dotyczących bezpieczeństwa na drodze. Tylko niektóre z nich to „Kręci mnie bezpieczeństwo”, „Na drodze patrz i słuchaj”, „Czy to Cię tłumaczy?”, „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, „Trzeźwy poranek”, „Kaskadowy pomiar prędkości”, „Jestem widoczny, bo wybrałem życie”, „Łapki na kierownicę”, „Twoje światła nasze bezpieczeństwo, „Świeć przykładem” i wiele innych. Ich przesłania nie tracą na aktualności. Policjanci przez cały rok spotykają się z najmłodszymi uczniami szkół podstawowych i z przedszkolakami, żeby już w tak młodym wieku opowiadać im o bezpiecznym poruszaniu się po drogach. Mimo policyjnych apeli i szeroko prowadzonej przez funkcjonariuszy profilaktyki oraz działań prewencyjnych ruchu drogowego wciąż dochodzi do dużej liczby zdarzeń drogowych. W tym roku zdarzenia drogowe z udziałem pieszych to prawdziwa plaga.
Do pierwszego z nich doszło pod koniec stycznia, kiedy kierująca oplem 49-latka uderzyła lusterkiem znajdującego się na jezdni 79-latka, niestety wpadł on następnie pod inny przejeżdżający samochód. Pieszy był nietrzeźwy i nie posiadał żadnych elementów odblaskowych. Doznał poważnych obrażeń.
Dzień później 31-latek wtargnął na oznakowane przejście dla pieszych i został potrącony przez kierującego Audi. On także odniósł poważne obrażenia.
W kwietniu 72-letnia kierująca suzuki nie ustąpiła pierwszeństwa pieszej 68-latce przechodzącej przez przejście dla pieszych. Policjanci zatrzymali kierującej uprawnienia do kierowania a piesza z obrażeniami trafiła do szpitala.
W maju 73-letni kierujący oplem uderzył w 11-latkę, która wtargnęła na jezdnię przebiegając na druga stronę. Dziewczynka ze złamaniem trafiła do szpitala.
Pod koniec maja wprost pod jadącą krajową dziesiątką toyotę wtargnął 38-latek. Do zdarzenia doszło po zmroku a pieszy nie miał elementów odblaskowych. Niestety nie przeżył zderzenia z autem.
W tym miesiącu także doszło do potrącenia chłopca, który wtargnął na jezdnię. Do zdarzenia doszło w chwili, gdy matka na chwilę spuściła dziecko z oczu. 6-latek z obrażeniami trafił do szpitala.
Na bezpieczeństwo pieszych na drodze mają wpływ kierujący pojazdami, ale także oni sami.
Policjanci po raz kolejny przypominają, aby przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych, czy skrzyżowania zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc pieszego ściągnijmy nogę z gazu, by w przypadku jego wejścia na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd. Pamiętajmy również, że wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne pierwszeństwa pieszemu na drodze są właśnie głównymi powodami wypadków drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Apelujemy po raz kolejny także do pieszych. Przy niesprzyjającej pogodzie oraz w porze od zmierzchu do świtu obowiązkowo używajmy odzieży z elementami odblaskowymi. Kierujący będą w stanie zobaczyć nas z większej odległości, a to daje możliwość szybszej reakcji na wystąpienie ewentualnych zagrożeń na drodze. Pamiętajmy także, że przed wejściem na jezdnię należy rozejrzeć się. Wtargnięcie pod nadjeżdżający pojazd - także na przejściu dla pieszych - jest niedozwolone.