Wiadomości

Policjanci z powiatu lipnowskiego włączyli się we wczorajsze działania „trzeźwy kierujący”

Data publikacji 29.10.2024

Policjanci z powiatu lipnowskiego prowadzili wczoraj działania „trzeźwy kierujący”. Odbywały się one w godzinach porannych między godzina 6.00 i 8.00 oraz wieczorem między godziną 18.00 i 20.00. Pod kątem trzeźwości mundurowi sprawdzili ponad tysiąc kierujących pojazdami. Dwóm kierowcom zatrzymali uprawnienia do kierowania.

Policjanci ruchu drogowego codziennie czuwają nad tym, aby eliminować z drogi nietrzeźwych kierujących. Są oni realnym zagrożeniem dla innych użytkowników drogi; pieszych, rowerzystów i zmotoryzowanych.

Wczoraj policjanci ruchu drogowego włączyli się do wojewódzkich działań „Trzeźwy kierujący”, dzięki którym można sprawdzić pod kątem spożywania alkoholu dużą ilość osób. Tak tez było i tym razem. Funkcjonariusze zbadali ponad tysiąc stu kierujących pojazdami. W dwóch przypadkach zatrzymali uprawnienia do kierowania pojazdami.

W stanie nietrzeźwości za kierownicę renault wsiadł 32-letni mieszkaniec Lipna. Policjanci zatrzymali go do kontroli w miejscowości Radomice. W organizmie miał blisko promil alkoholu.

Prawo jazdy stracił także inny mieszkaniec Lipna, który zwrócił uwagę policjantów na ulicy Cmentarnej. Ponieważ mundurowi wyczuli od nie go alkohol poddali go badaniom. Okazało się, że mężczyzna po wypiciu trunku zawierającego alkohol zbyt szybko wsiadł za kierownicę. W jego organizmie było jeszcze 0,3 promila alkoholu, co kwalifikuje go, jako sprawcę wykroczenia. Sąd zdecyduje czy odzyska uprawnienia do kierowania pojazdami.

Kary za jazdę pod wpływem alkoholu różnią się w zależności od stężenia wysokoprocentowego trunku w organizmie. Zgodnie z prawem, jazda w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem, natomiast wsiadanie za kółko w stanie nietrzeźwości to przestępstwo.

Za powyższe wykroczenie kierującemu grozi grzywna nie niższa niż 2500 złotych lub 30 dni aresztu. Sąd może na obwinionego nałożyć karę nawet do 30 000 złotych i zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat. Przypisane jest mu także 15 punktów karnych.

Za przestępstwo prowadzenia w stanie nietrzeźwości także grozi 15 punktów karnych, kara do trzech lat pozbawienia wolności zakaz prowadzenia pojazdów od trzech do nawet 15 lat i zapłata świadczenia pieniężnego od 5000 do nawet 60 000 złotych.

Jeszcze surowiej karana jest recydywa tego przestępstwa. Jeśli kierujący po raz kolejny zasiada za kierownicą w stanie nietrzeźwości, to musi się liczyć z pożegnaniem wolności, co najmniej na 3 miesiące a nawet na 5 lat. Świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej to wtedy nie mniej niż 10 000 złotych. Minimalna długość zakazu prowadzenia pojazdów, jaką są wydaje w takim przypadku to trzy lata. Dla tych, którzy wracają do tego przestępstwa, sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Kierowca „na gazie” musi się także liczyć z konfiskatą auta.

Powrót na górę strony