Policjanci życzą bezpiecznych ferii
Wypoczynek podczas ferii powinien dawać radość, wytchnienie od nauki szkolnej i rutynowych zajęć, ale przede wszystkim musi być bezpieczny. Niezależnie od tego czy spędzamy czas na zewnątrz czy w domu trzeba pamiętać o tym gdzie i w jaki sposób wolno się bawić. Podczas plenerowych zabaw zimowych obowiązują szczególne środki ostrożności, których należy przestrzegać by nie doszło do wypadku.
Podczas zabaw plenerowych, po pierwsze trzeba zadbać o odpowiedni strój, aby nie ulec wychłodzeniu, ale tez nie zapocić się, bo wtedy łatwo o przeziębienie.
Do zabawy trzeba wybierać odpowiednie miejsca – z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań czy ciągów komunikacyjnych. Pamiętajmy, że zimą zwłaszcza przy oblodzeniu znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów i w pobliżu jezdni należy zachować szczególną ostrożność.
Nigdy nie powinno się podłączać sanek w celu zorganizowania kuligu do pojazdów, to może stwarzać sytuacje niebezpieczne. W tym roku śmierć w takim kuligu poniósł dorosły mężczyzna. Ciągnięty za samochodem na sankach 25-latek uderzył w drzewo i nie udało się go uratować.
Jeśli będzie śnieg to podczas zabawy śnieżkami również należy uważać. Przede wszystkim nie używać twardego zbitego śniegi i nie celować w głowę, aby nie zrobić nikomu krzywdy. Prawodawca uznał, że rzucanie w poruszające się pojazdy jest na tyle niebezpieczne, że czynność te objął specjalnym zakazem. Wystraszony kierowca może zareagować w nieprzewidziany sposób a to może być przyczyna kolizji czy wypadku.
Sporty zimowe takie jak narty czy snowboard wymagają już pewnej odpowiedzialności. Osoby korzystające z przygotowanych szlaków zjazdowych muszą stosować się do obowiązującego regulaminu i zwracać uwagę na innych uczestników tych aktywności. Trzeba kontrolować prędkość i sposób jazdy a dzieci do 16 roku życia obowiązkowo muszą używać kasku ochronnego. Nie należy nagle zatrzymywać się szczególnie w miejscu przewężeń lub tam gdzie jest ograniczona widoczność. Zasady bezpieczeństwa na stoku są zresztą tematem konkursu plastyczno-filmowego organizowanego przez KGP pod nazwą „Śnieżny dekalog”, który w tym sezonie potrwa do 7 marca. Chodzi o zilustrowanie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS. W konkursie mogą wziąć udział prace wykonane indywidualnie lub zespołowo (maksymalnie do 3 osób) w dwóch kategoriach wiekowych: kategoria I wiek: 5-10 lat, kategoria II wiek: 11-16 lat. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie do 7 marca 2025 r. pracy konkursowej na rysunek, plakat lub spot filmowy oraz przesłanie jej na adres Biura Prewencji Komendy Głównej Policji ul. Puławska 148/150, 02-624 Warszawa wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia podpisaną przez Opiekuna.
Zapraszamy do udziału. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody.
Jeśli chodzi o jazdę na łyżwach czy ślizgawki to zdecydowanie odradzamy zamarznięte akweny wodne. W tym roku z powodu temperatur nawet, jeśli akwen pokrywa lód to jest on z pewnością zbyt słaby i grozi załamaniem. Na łyżwach powinno się jeździć tylko na specjalnie przygotowanych lodowiskach. No i należy pamiętać, że ślizgając się na chodnikach czy innych ciągach komunikacyjnych stwarzamy zagrożenie dla innych, którzy się tamtędy poruszają, bo wyślizgana powierzchnia stanowi dla nich ryzyko upadku i złamań.
Z miejsca zabawy nie wolno oddalać się bez opiekunów. Pamiętajmy, że nie wszystkie osoby dorosłe są godne zaufania. W razie wypadku lub jakiegoś zagrożenia nie bójmy się korzystać z numeru alarmowego 112.
Ostrożność należy zachować także podczas wyjazdów. Przed rozpoczęciem podróży samochód należy porządnie odśnieżyć i sprawdzić płyny eksploatacyjne. Na mokrych śliskich drogach znaczenie częściej używamy chociażby spryskiwaczy. W aucie zapinamy pasy lub używamy fotelika. Coraz częściej mamy w nim też systemy wspomagania kierowania, ale żaden nie zastąpi zdrowego rozsądku i dostosowania prędkości do panujących na drodze warunków.
Jeśli nie wyjeżdżamy to w domu także należy zachować zasady bezpieczeństwa. Najlepiej nie otwierać drzwi obcym. Domownicy zwykle mają klucz lub łatwo ich zidentyfikować, a obcy nie powinni wiedzieć, że nieletni są w domu sami. Oszuści nabierają nawet osoby dorosłe, więc nie warto narażać się na niebezpieczeństwo.
Dla pozostających podczas ferii aktualne pozostają ostrzeżenia obowiązujące przy korzystaniu z sieci internetowej. Mamy więcej czasu i może większą ochotę na poznawanie nowych jej zakamarków, czy nawiązywanie nowych znajomości. Przy tym zawsze zalecamy ostrożność. Pamiętać także należy, że przestępcy i oszuści działają również w Internecie. Większa anonimowość za klawiaturą, wielu osobom rozmywa zasady dobrego wychowania i skłania do popełniania czynów, których wstydziliby się wykonać oficjalnie a nawet ułatwia popełnianie przestępstw.