Wiadomości

Oszuści wciąż aktywni ale my już „Znamy te numery”

Data publikacji 17.01.2025

Scenariusze oszustw możemy wymieniać z pamięci. Metody „na wnuczka”, „na policjanta”, na „akcję CBŚP”, „na inkasenta”, „na blika” – …można tak długo wymieniać. Choć wiemy „jak to działa” to oszuści nadal „zbierają obfite żniwo”. Bardzo dużo tu użytych cudzysłowów. Żeby oszczędności mieszkańców gminy Kikół nie stanęły w takim cudzysłowie policjanci spotkali się z tamtejszymi seniorami.

Policjanci odwiedzili seniorów ze Stowarzyszenia Emerytów Gminy Kikół na zaproszenie jego prezesa Mieczysława Sławkowskiego. Kierownik Posterunku Policji w Kikole aspirant Dawid Dąbrowski, oficer prasowy z lipnowskiej komendy komisarz Małgorzata Małkińska oraz funkcjonariuszka prewencji kikolskiego posterunku starszy posterunkowy Justyna Cybulska przypomnieli uczestnikom spotkania o metodach działania oszustów i o tym jak można się uchronić przed utratą oszczędności. Kilka odegranych przez funkcjonariuszy scenek i wymiana wzajemnych doświadczeń i opowieści wypełniły merytoryczną i humorystyczną stronę spotkania.

Najważniejsze zasady są niezmienne:

- Policja nigdy nie prosi o przekazywanie oszczędności

- jeśli ktoś prosi o pieniądze zachowaj szczególną ostrożność i skontaktuj się z bliskimi lub policjantem by omówić sytuację

- presja czasu i konieczność zachowania tajemnicy to częste techniki wykorzystywane przez oszustów

- ustal z najbliższymi hasło klucz i nie podawaj nikomu haseł do logowania, kodów czy numerów

- nie klikaj w nieznane linki i nie odpisuj na nieznane smsy

- przy nowych znajomościach zachowaj czujność

- stwórz swoją zaufana listę kontaktów

- poznaj swojego dzielnicowego.

Stare porzekadło „Co nagle to po diable” w przypadku przekazywania gotówki jest jak najbardziej trafne. Nie oddawajmy swoich oszczędności oszustom.

  • policjanci rozmawiają z seniorami
  • policjanci w tle prezentacja
  • wspólne zdjęcie seniorów z policjantami
Powrót na górę strony