Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – podsumowanie 2024
Działająca z powodzeniem od kilku lat Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie, dzięki któremu mieszkańcy mogą mieć realny wpływ na bezpieczeństwo w swoim miejscu zamieszkania. Policjanci z powiatu lipnowskiego podsumowują kolejny rok działania mapy.
Wystarczy zaznaczyć na mapie miejsce i rodzaj zgłoszenia a policjanci kilkukrotnie pojawią się w tej okolicy by sprawdzić czy sytuacja wymaga podjęcia interwencji. To narzędzie jest już dobrze znane mieszkańcom powiatu lipnowskiego. Podsumowujemy kolejny rok działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 roku na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie lipnowskim zaznaczone zostały łącznie 423 zgłoszenia. To mniej niż roku 2023 (498). Od kilku lat pod względem liczby zgłoszeń na pierwszym miejscu plasowała się gmina Lipno, jednak rok 2024 to zmienił. Na początku tabeli znajduje się teraz gmina Wielgie z liczbą zgłoszeń 140. Lipno ze 124 zgłoszeniami jest na drugim miejscu.
W ubiegłym roku najwięcej zgłoszeń dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości (99 zgłoszeń) a zaraz za tym spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (67 zgłoszeń). Do tej pory najwyższe miejsca zajmowały zgłoszenia dotyczące aktów wandalizmu, ale w tym roku ich liczba zmalała niemal o połowę (wyniosła 59). Kolejne zdarzenia będące w zainteresowaniu mieszkańców powiatu to grupowanie się nieletnich zagrożonych demoralizacją (28 zgłoszeń) i ta liczba również znacznie spadła w porównaniu z rokiem poprzednim (51 w 2023). Mieszkańców niepokoją także sprawy dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym, które plasują się na kolejnych miejscach. Są to niewłaściwa infrastruktura drogowa i nieprawidłowe parkowanie. Dwucyfrowe zgłoszenia dotyczyły także nielegalnych rajdów samochodowych, nielegalnych wysypisk śmieci, używania środków odurzających i „wałęsających się bezpańskich psów” i znęcania nad zwierzętami. Wzrosła liczba zgłoszeń osób dotycząca zakładki „osoba bezdomna wymagająca pomocy”.
Policjanci po przyjęciu zgłoszenia mają obowiązek kilkukrotnego sprawdzenia go i zweryfikowania zaznaczonego na mapie miejsca. Jeśli problem zostanie potwierdzony działają w celu jego eliminacji. Jeśli kilkukrotne sprawdzenie nie ujawni zaznaczonego zagrożenia zostaje on oznaczony, jako niepotwierdzony.
Pamiętajmy jednak, aby pilne interwencje zgłaszać bezpośrednio pod numery alarmowe policji 112 i 997.