Wiadomości

Nietrzeźwi lub pod działaniem narkotyków – 8 przestępców drogowych od piątku!

Data publikacji 11.02.2025

Większość przestępców drogowych nie liczy się z tym, że stwarzają zagrożenie na drodze nie tylko dla siebie. Jadą, choć wcześniej spożywali alkohol albo używali zabronionych substancji i często zabierają ze sobą pasażerów. Zakrapiany wieczór też powinien skłonić potencjalnych kierowców do refleksji. Żadne tłumaczenie nie powinno naruszać prostej zasady: Piłeś? – Nie jedź!

Policjanci z dobrzyńskiego posterunku zauważyli w piątek (07.02.2025) mężczyznę z pasażerem poruszającego się motorowerem, który nie miał włączonego oświetlenia. Funkcjonariusze zatrzymali go, do kontroli by zwrócić mu uwagę. Stan pojazdu i jego dokumenty były w porządku. Kierujący nim 46-latek po prostu zapomniał włączyć światła, za co policjanci udzielili mu pouczenia.

Podczas kontroli trzeźwości okazało się jednak, że zanim mieszkaniec gminy Dobrzyń nad Wisłą wsiadł na jednoślad, spożywał alkohol. W organizmie miał go ponad 0,6 promila i jego zawartość rosła. 18-letni pasażer, który był z kierującym odprowadził motorower do domu a nieodpowiedzialny kierowca udał się z policjantami na komendę.

Tego samego dnia, w Tomaszewie, w ręce policjantów ruchu drogowego wpadł kierujący nissanem, który również był pod działaniem wysokoprocentowego trunku. Jego pojazd przekazano członkowi rodziny a 28-latek pojechał z policjantami. W organizmie miał ponad promil alkoholu. Funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy.

Również w piątek, policjanci ogniwa patrolowo-interwencyjnego pełniący służbę w Lipnie zatrzymali do kontroli drogowej kierującego, który zwrócił ich uwagę, gdy jechał bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Podczas kontroli przewożącego pasażerów kierowcy, uwagę policjantów zwrócił jego stan. Przeprowadzone badanie trzeźwości dało wynik negatywny, więc policjanci użyli narkotestu. Ten wskazał na obecność amfetaminy w organizmie 50-latka. Wątpliwość policjantów wzbudził także stan i rodzaj opon pojazdu. Ponadto podczas sprawdzeń w systemach okazało się, że pojazd nie posiada badań technicznych. Policjanci zabrali mieszkańca gminy Lipno na badania krwi do szpitala oraz zatrzymali mu uprawnienia do kierowania pojazdami.

Pod wpływem środków odurzających kierował także zatrzymany w sobotę (08.02.2025) mieszkaniec gminy Wielgie. Policjanci zatrzymali go, gdy jechał toyotą przez miejscowość Czarne. 28-latek wydawał się pobudzony, więc policjanci użyli testera, który wykazał obecność metamfetaminy i MDMA w jego organizmie. Badania krwi określą dokładnie, co zażywał mężczyzna. Policjanci ruchu drogowego zatrzymali mu uprawnienia do kierowania.

 W niedzielę (09.02.2025), w Lipnie, „drogówka” zatrzymała do kontroli kierującego volkswagenem. Policjanci od razu poczuli alkohol od kierującego. 32-latek miał go w organizmie blisko promil. On także stracił uprawnienia do kierowania pojazdami.

Podczas poniedziałkowej (10.02.2025) akcji „Trzeźwy poranek” policjanci sprawdzili na zawartość alkoholu kierującą volkswagenem, jadącą z pasażerką. Kobieta tłumaczyła policjantom, że wczorajszego wieczoru piła wino. Niestety wsiadła za kierownicę pojazdu zbyt szybko. Zawartość wysokoprocentowego trunku w jej organizmie kwalifikuje jej czyn, jako przestępstwo drogowe. Policjanci zatrzymali 24-letniej mieszkance Lipna uprawnienia do kierowania.

Podczas tych samych działań na terenie Kikoła policjanci skontrolowali kierującego manem z naczepą. Niestety jego podróż skończyła się podobnie. 34-latek z Wałcza miał w organizmie ponad 0,6 promila alkoholu i stracił uprawnienia do kierowania.

Również wczoraj (10.02.2025) w ręce policjantów ruchu drogowego wpadł kierujący mercedesem 23-latek, który podczas kontroli w Skępem był pobudzony. Narkotester wskazał na obecność metamfetaminy w organizmie mieszkańca Skępego. Jemu również policjanci zatrzymali uprawnienia do kierowania.

Zgodnie z kodeksem karnym, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Za to przestępstwo sąd może orzec długotrwały zakaz prowadzenia pojazdów, wysoką grzywnę, a w określonych przypadkach konfiskatę pojazdu na rzecz Skarbu Państwa.

Powrót na górę strony