Policjantka rozmawiała z uczniami o zjawisku przemocy
Policjantka spotkała się z uczniami klasy II Liceum Ogólnokształcącego w Lipnie, aby porozmawiać na temat różnych rodzajów przemocy. Przemoc domowa, szkolna czy cyberprzemoc wyrządzają ogromne krzywdy, które często trudno zapomnieć i uleczyć. W sytuacji kryzysowej warto zwrócić się o pomoc.
Przemoc to zamierzone działanie, ale i zaniechanie działania, które wykorzystuje przewagę siły przeciwko drugiej osobie. Narusza prawa i dobra osobiste oraz powoduje cierpienie i szkody. Często ma na celu kontrolowanie i podporządkowanie ofiary. W relacji przemocowej siły są zwykle nierównomierne. Zdarza się, że sprawca naraża zdrowie i życie ofiary na poważne szkody a doświadczenie bólu i cierpienia sprawia, że ma ona mniejsze zdolności do samoobrony.
Zjawisko przemocy może pojawić się w domu, szkole czy środowisku pozaszkolnym, ale także w cyberprzestrzeni. Za zamkniętymi drzwiami „tych światów” nadal jest przyzwolenie na niepożądane zachowania z powodu funkcjonujących w społeczeństwie negatywnych stereotypowych przekazów. Dotyczą one zarówno przemocy domowej np.; „w sprawy rodzinne nie należy się wtrącać”, „wolnoć Tomku w swoim Domku”, jak i przemocy seksualnej: „ofiara sama jest sobie winna” czy przemocy internetowej „jestem anonimowy” - przez który nie traktuję internetowego rozmówcy jak żywej osoby spotkanej twarzą w twarz, bo przecież nie widzę jej emocji, więc nie jestem świadomy krzywdy, jaką wyrządzam.
Przemoc może mieć różne oblicza. Najłatwiejsza do udowodnienia i zauważenia jest przemoc fizyczna. Przemoc psychiczna czy ekonomiczna nie koniecznie widoczna jest na pierwszy rzut okaz a przemoc seksualna może być kamuflowana zarówno przez sprawce jak i przez ofiarę. Może też przybierać formę zaniedbania np. naruszenie obowiązku do opieki ze strony osób bliskich.
W kryzysowej sytuacji warto sięgnąć po pomoc. Jeśli nie jesteś pewien, co robić, czasem dobrze jest zacząć od rozmowy telefonicznej.
Telefony wsparcia dla osób w kryzysie:
Telefon Zaufania Dzieci i Młodzieży 116 111
Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12
Telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska karta” 800 12 00 02
Centrum wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym 800 70 22 22
Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych 116 123