Wiadomości

Czy cyberprzemoc to objaw demoralizacji - policjanci wyjaśnili uczniom zapisy ustawy o ich wspieraniu i resocjalizacji

Data publikacji 03.04.2025

Podczas spotkania z uczniami Szkoły Podstawowej w Tłuchowie funkcjonariusze wyjaśniali zapisy Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich i ich karną odpowiedzialność. Czy cyberprzemoc to już objaw demoralizacji? Na pewno wpisuje się w kanon zachowań zasługujących na społeczne potępienie.

Odpowiedzialność prawna nieletnich, demoralizacja i cyberprzemoc to tematy, które policjanci podejmowali we wtorek (1.04.2025) na spotkaniu z uczniami klas piątych Szkoły Podstawowej w Tłuchowie.

Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy w sieci przez prześladowanie, obrażanie, zastraszanie, wyśmiewanie się, podszywanie się pod kogoś, włamywanie się na cudze konta czy publikowanie oraz rozsyłanie filmów, które kogoś ośmieszają. Bezprawne użycie cudzego wizerunku stanowi naruszenie dóbr osobistych. W sytuacji, kiedy poprzez działania o znamionach cyberprzemocy doszło do wyrządzenia szkody osobistej, pokrzywdzony może dochodzić swoich praw na drodze cywilnoprawnej.

Objawami, które mogą niepokoić są według Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich te, które naruszają zasady współżycia społecznego. Będą do nich należeć także czyny zabronione czy systematyczne uchylanie się od obowiązku szkolnego. Ten katalog jest długi, bo znajdują się w nim również różnego rodzaju używki, uprawianie nierządu, włóczęgostwo, udział w grupach przestępczych czy żebranie. Tak często dziś spotykane, używanie słów nieprzyzwoitych czy przemocy także powinno zostać zauważone odpowiednio wcześnie, bo naruszają zasady współżycia społecznego.

  • policjanci rozmawiają z uczniami
  • policjanci rozmawiają z uczniami
  • policjanci rozmawiają z uczniami
Powrót na górę strony