Wiadomości

Kwestia życia dla pieszych i rowerzystów

Data publikacji 01.01.2010

W ostatnim czasie
policjanci odnotowują znaczny wzrost udziału pieszych i rowerzystów w wypadkach
drogowych. Ci niechronieni uczestnicy ruchu są najbardziej narażeni na dotkliwe
skutki w konfrontacji z pojazdem. Mimo zimowej aury nie brakuje na ...

W ostatnim czasie policjanci odnotowują znaczny wzrost udziału pieszych i rowerzystów w wypadkach drogowych. Ci niechronieni uczestnicy ruchu są najbardziej narażeni na dotkliwe skutki w konfrontacji z pojazdem. Mimo zimowej aury nie brakuje na drogach rowerzystów, a pieszymi bywamy wszyscy – stąd nasz policyjny apel!

 

Przypominamy !!!


Piesi

  • Pieszy korzystający z drogi bez chodnika zobowiązany jest iść poboczem poruszając się lewą stroną jezdni. Jeżeli nie ma pobocza, lub czasowo nie można z niego korzystać, może poruszać się jak najbliżej krawędzi jezdni, ustępując miejsca nadjeżdżającym pojazdom. Idąc jezdnią piesi zobowiązani są iść jeden za drugim.
  • Dzieci do lat 15 po zmroku, poruszający się drogą poza terenem zabudowanym mają obowiązek noszenia elementów odblaskowych. Pozostali piesi w trosce o własne bezpieczeństwo powinni również korzystać z odblaskowych „ochraniaczy życia”.
  • Najbezpieczniejszym miejscem przechodzenia przez jezdnię dla pieszych jest miejsce w tym celu wyznaczone (tzw. zebra). Pieszy na tym przejściu ma ustawowe pierwszeństwo przed pojazdem. Musimy jednak pamiętać, że żaden pojazd nie zatrzymuje się nagle w miejscu. Więc nagłe wtargnięcie tuż przed pojazdem nie uchroni pieszego od winy i skutków groźnego manewru. Stąd tu również pieszego obowiązuje zachowanie ostrożności i rozsądku. W innych dozwolonych warunkach przejścia przez jezdnię to na pieszym spoczywa obowiązek ustępowania pierwszeństwa pojazdom.

Rowerzyści


  • Właściwie wyposażony rower powinien posiadać: z przodu światło barwy białej lub selektywne, z tyłu światło czerwone w kształcie innym niż trójkąt (dopuszcza się światło migające), dzwonek o nieprzeraźliwym tonie sygnału i przynajmniej jeden sprawnie działający hamulec.
  • Oprócz koniecznego wyposażenia każdy cyklista powinien dla własnego bezpieczeństwa zakładać kamizelkę odblaskową lub zaopatrzyć się w inne elementy odblaskowe. Stanowi to niewielki wydatek, a skutecznie ochrania ludzkie ciało i życie. Bywa tak, że kierowca zauważając w ostatniej chwili niewidocznego rowerzystę, ma niewielką szansę na jakąkolwiek bezpieczną reakcje, zwłaszcza podczas wymijania z innym pojazdem. „Odblaskowy” jest widoczny w światłach reflektorów pojazdu z bezpiecznej odległości.
  • Mimo niesprzyjających warunków pogodowych ciągle nie brakuje na drogach zatrzymywanych przez policjantów pijanych rowerzystów. Decydując się na jazdę po mocniejszych trunkach zupełnie nie zdają sobie sprawy jakie stanowią dla siebie i innych zagrożenie.

     Pieszy czy kierowca, każdy z nich jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego. Oznacza to, że ma swoje ustawowe prawa i obowiązki wynikające z przepisów ruchu drogowego, których zobowiązany jest przestrzegać pod sankcją odpowiedzialności prawnej.

Nie mniej jednak żadne przepisy nie zastąpią ludzkiego, zdrowego rozsądku, wyobraźni  i zwykłej kultury funkcjonowania w społeczeństwie.

Powrót na górę strony