Policjanci zorganizowali zajęcia z samoobrony dla ratowników medycznych
Na podstawie porozumienia między Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwem Zdrowia powstał program szkoleń w obszarze samoobrony dla personelu medycznego. Pierwsza odsłona tego szkolenia na poziomie lokalnym odbyła się wczoraj w Komendzie Powiatowej Policji w Lipnie. Funkcjonariusze rozmawiali z ratownikami medycznymi na temat przepisów i zorganizowali dla nich ćwiczenia praktyczne.
Niestety w ostatnim czasie wzrosła liczba ataków na pracowników medycznych. Każdy taki atak, jest godny potępienia i nie tylko utrudnia im wykonywanie czynności, ale stanowi poważne zagrożenie. Na podstawie porozumienia między Policją i służbami medycznymi ruszył program szkolenia dla Zespołów Ratownictwa Medycznego w zakresie wybranych sposobów reagowania w sytuacjach kryzysowych z zastosowaniem podstawowych technik samoobrony.
Wczoraj (13.05.2025) w Komendzie Powiatowej Policji w Lipnie funkcjonariusze specjalizujący się w technikach i taktykach interwencji przeprowadzili szkolenie teoretyczne i praktyczne dla ratowników medycznych z powiatu lipnowskiego.
Szkolenie poprowadził policyjny instruktor asp. Adrian Michalski, który omówił uczestnikom pojęcie obrony koniecznej, granice jej stosowania oraz różnicę w kontekście stosowania przymusu bezpośredniego, o którym mowa w Ustawie z dnia 19 sierpnia 1994 roku o Ochronie Zdrowia Psychicznego.
Następnie na sali ćwiczeń komendy odbył się trening praktyczny z podstawowych zasad i technik samoobrony, które będą pomocne w razie ataku i pomogą zyskać czas na wezwanie pomocy. Uczestnicy zajęć intensywnie trenowali obronę przed atakiem, skuteczne techniki oswabadzania się z obchwytów oraz podstawowe techniki samoobrony. Podczas spotkania poruszono także ważne tematy kontroli emocji, przewidywania różnych scenariuszy i prawidłowej oceny zagrożenia.
Jeśli to możliwe, zawsze należy unikać zagrożenia czy ewentualnego ataku i wezwać na miejsce policjantów.