Uważajmy od kogo kupujemy w Sieci !!!
Zakupy przez Internet to nie tylko
przyjemna, opłacalna i łatwa forma robienia zakupów, ale często także
atrakcyjnego spędzania czasu. Niestety, ma to też swoje złe strony. Po pierwsze,
możemy stać się ofiarą oszusta
finansowego, po ...
Zakupy przez Internet to nie tylko przyjemna, opłacalna i łatwa forma robienia zakupów, ale często także atrakcyjnego spędzania czasu. Niestety, ma to też swoje złe strony. Po pierwsze, możemy stać się ofiarą oszusta finansowego, po drugie zarówno sprzedającymi jak i kupującymi mogą być osoby niepełnoletnie.
Niektóre serwisy internetowe dają możliwość rejestracji osobom nieletnim, które ukończyły 13 lat, mających ograniczoną zdolność do czynności prawnych. W takim wypadku osoba niepełnoletnia musi uzyskać zgodę rodziców lub prawnego opiekuna, co wiąże się z wymogiem posiadania Konta Junior. Wprowadza to pewne ograniczenia takie m.in., jak maksymalna jednorazowa kwota zakupu do 500 zł oraz nie więcej niż 50 zł salda ujemnego na koncie (źródło: regulamin allegro.pl)
Ważne, aby korzystając z serwisów internetowych zwracać uwagę na system opinii i komentarzy, które umożliwiają zapoznanie się z ocenami o sprzedających i kupujących. Każdy komentarz pozytywny generuje na koncie użytkownika punkty „dodatnie”, a negatywny - „punkty karne”. Należy przed zakupem zapoznać się z tymi opiniami, sprawdzając czego dotyczą. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że możemy paść ofiarą oszusta, gdy ten będzie miał duży stosunek negatywnych komentarzy do ilości sprzedanych przedmiotów. Wówczas urywa się kontakt, oszust nie odbiera telefonów i poczty, a podane przez niego dane okazują się nieprawdziwe.
Powinniśmy także w z dużą dozą ostrożności podchodzić do osób, które dopiero co rozpoczęły „handlową przygodę” w wirtualnej sprzedaży.
Trochę inaczej kupuje się w sklepach internetowych. Jeżeli chcemy kupić towar ze sklepu powinniśmy upewnić się, że kupujemy w znanym i dobrze ocenianym sklepie. Jeżeli jednak nie mamy pewności możemy skorzystać z serwisów np.: ceneo.pl lub skapiec.pl , które posiadają podobny system komentarzy z tą różnicą, że sprzedającymi są firmy, sklepy czy markety. Koniecznie zapoznajmy się z regulaminem dokonywania zakupów.
Unikajmy mało znanych i niepewnych sklepów, gdy mamy chociażby drobne wątpliwości i obawy, bezpieczniej będzie zrezygnować z upatrzonego towaru.
Pamiętajmy, że mamy większą gwarancję bezpieczeństwa, gdy nie musimy płacić przed zakończeniem aukcji, a opłata oferowana jest przy odbiorze zakupionego towaru.
Gdy niestety padniemy ofiarą internetowego oszusta pamiętajmy:
- aby jak najszybciej poinformować o tym fakcie administratora bezpieczeństwa danego serwisu internetowego;
- aby zachować wszystkie dowody związane z prowadzoną transakcją, numer telefonu, wydruki korespondencji e-mailowej, dowód przelewu na wskazane konto, lub zapłaty przy odbiorze;
- z w/w dowodami internetowego oszustwa należy zgłosić się do najbliższej miejscu zamieszkania jednostki Policji.
Pamiętajmy o ochronie naszej tożsamości. Nasze dane osobowe są wiele warte dla różnych oszustów.
Strzeżmy naszego hasła dostępu. Nawet jeśli poprosimy kogoś o dokonanie zakupu, zawsze lepiej jest samemu wpisać hasło. Z pewnością dużo bardziej bezpieczniejsze będzie korzystanie ze swojego, domowego komputera. Wtedy mamy gwarancję, że nie utracimy anonimowości i nie padniemy ofiarą np.: szpiegowskiego oprogramowania.
Reasumując nie możemy
popadać w pesymizm. Podczas zakupów w
Sieci zachowajmy trochę więcej zdrowego rozsądku, niż podczas ich tradycyjnej
formy.