Wiadomości

UWAGA na włamywaczy!

Data publikacji 13.02.2011

Policjanci z Wydziału Kryminalnego lipnowskiej komendy prowadzą
postępowanie w sprawie wczorajszych (01.02) włamań do dwóch mieszkań w bloku nr
9 na Oś. Jagiellonów w Lipnie. Do zdarzeń doszło pod nieobecność domowników w
godz. 10:30 ...

Policjanci z Wydziału Kryminalnego lipnowskiej komendy prowadzą postępowanie w sprawie wczorajszych (01.02) włamań do dwóch mieszkań w bloku nr 9 na Oś. Jagiellonów w Lipnie. Do zdarzeń doszło pod nieobecność domowników w godz. 10:30 – 15:30, a sprawcy dostali się do środka poprzez wyważenie zamków w drzwiach wejściowych. Złodzieje zrabowali pieniądze, laptopa i złotą biżuterię w postaci: trzech pierścionków, bransoletki i wisiorka.  

 

Apelujemy do osób, które posiadają jakiekolwiek w tej sprawie informacje o pilny kontakt pod bezpłatnym numerem alarmowym  Policji - 997, 112. Każdemu kto wyrazi  takie życzenie zapewniamy pełną anonimowość.


Radzimy i uczulamy !!!

Pamiętajmy, że żadna Policja, nawet najskuteczniejsza nie ochroni w pełni naszego mienia, złodziej wykorzysta każdą nadarzającą się sytuację i naszą nieostrożność,  a ofiarą przestępcy może paść każdy z nas, dlatego przypominamy kilka sprawdzonych rad.

  1. Nie ma idealnego zabezpieczenia, ale możemy ograniczyć ryzyko włamania poprzez zainstalowanie dobrych zamków w solidnych drzwiach, zamknięcie i zabezpieczenie okien, balkonów, tarasów, garaży, także okienek piwnicy. Kosztownym, ale opłacalnym rozwiązaniem jest alarm oraz monitoring.
  2. Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką i nie wieszajmy ich na szyi dziecka. Zamykajmy drzwi na klucz, nawet jeśli wychodzimy tylko na chwilę do piwnicy lub wyrzucić śmieci.
  3. Uważajmy na osoby kręcące się po klatkach schodowych, w pobliżu bloku, domu. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Takie informacje są niezwykle przydatne dla Policji, gdyby doszło do włamania lub oszustwa.
  4. Współdziałajmy zawsze z sąsiadami. Zwracajmy uwagę także na ich mieszkania i osoby przebywające przy nich. Zainteresujmy się niecodziennymi odgłosami dochodzącymi np.: z klatki schodowej, przenoszonym przez obce osoby sprzętem domowym, meblami czy pakunkami. Zanotujmy na kartce, w kalendarzu markę i nr rejestracyjny samochodu, którym odjechały.
  5. Sprawdzajmy tożsamość i wiarygodność obcych osób, które pukają do naszych drzwi w sprawie np.: oferty kupna-sprzedaży czy sprawdzenia awarii. Z policyjnych ustaleń wynika, że część włamań miała swój początek we wcześniej nawiązywanych kontaktach. Niekoniecznie jest tak, że te osoby są sprawcami, ale mogą przeprowadzać rozpoznanie i wywiad, a potem dzielić się swoimi spostrzeżeniami z wykonawcami.
  6. Opuszczając mieszkanie na dłużej nie afiszujmy się z tym i nie zostawiajmy widocznych oznak naszej nieobecności. Poprośmy zaufaną sąsiadkę, członka rodziny o otwieranie na krótko okna, opróżnianie skrzynki z korespondencją, włączanie wieczorem światła, telewizora.
  7. Nie obnośmy się swoim stanem posiadania i uczulajmy na to dzieci. Najpewniejszym miejscem przechowywania większej gotówki i wartościowych przedmiotów są banki.
  8. Jeżeli zaobserwujemy jakiekolwiek niepokojące nas sygnały natychmiast alarmujmy o tym Policję.

asp.szt. Anna Kozłowska
oficer prasowy KPP w Lipnie
tel. 609 101 276

Powrót na górę strony