Groźne wypadki z udziałem pieszych
Dwoje dzieci przechodzących przez jezdnię w rejonie skrzyżowania potrąciła prowadząca suzuki vitara, a idącą poboczem 17-latkę pijany kierowca opla vectry. Troje małoletnich z obrażeniami trafiło do szpitala. To bilans dwóch wypadków z ...
Dwoje dzieci przechodzących przez jezdnię w rejonie skrzyżowania potrąciła prowadząca suzuki vitara, a idącą poboczem 17-latkę pijany kierowca opla vectry. Troje małoletnich z obrażeniami trafiło do szpitala. To bilans dwóch wypadków z udziałem pieszych, do których doszło wczorajszego popołudnia na drogach powiatu lipnowskiego.
Do obu zdarzeń doszło wczorajszego popołudnia niemal w tym samym czasie, kilka minut po godz. 16:00. Pierwszy wypadek miał miejsce w Skępem w rejonie skrzyżowania ulic 21-Stycznia z 1-go Maja. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierująca suzuki vitara potrąciła przechodzącą przez jezdnię dwójkę dzieci. W wyniku zdarzenia 13-letni chłopiec i 15-letnia dziewczynka z poważnymi obrażeniami trafili do szpitala. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że 40-letnia kobieta prowadząca auto była trzeźwa.
Do kolejnego zdarzenia doszło na prostym odcinku drogi w miejscowości Zaduszniki w gminie Wielgie. Jak wstępnie ustalili policjanci, kierujący oplem vectra potrącił idącą poboczem w trzyosobowej grupie, 17-latkę. Piesza z ogólnymi potłuczeniami ciała trafiła do szpitala. W tym przypadku okazało się, że 41-letni kierowca opla był pod działaniem ponad 1,6 promila alkoholu. Przyczyny i szczegółowe okoliczność wydarzeń wyjaśnią prowadzone w tych sprawach postępowania.
Droga to miejsce wielu interakcji między kierowcami i innymi użytkownikami. Często wypadki są skutkiem nieprawidłowego zachowania kierujących względem pieszych i rowerzystów. Z policyjnych analiz wynika, że główne przyczyny tych zdarzeń to: nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu lub rowerzyście, niedostosowanie prędkości do warunków na drodze, nieprawidłowe omijanie, skręcanie, cofanie. Kierujący pojazdami powinni pamiętać, że stopień obrażeń niechronionych uczestników ruchu drogowego jest uzależniony od prędkości jadącego pojazdu. Dlatego na drogach, które prowadzą przez niewielkie miejscowości, gdzie nie ma chodników ani ścieżek rowerowych kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność. Mogą tam spotkać pieszych i rowerzystów poruszających się poboczem bądź jezdnią. Niestety, nie wszyscy piesi i rowerzyści korzystają z rad policjantów i nie noszą elementów odblaskowych.
Kierowcy muszą pamiętać i być przygotowani, że szczególnie w porze jesienno-zimowej niechronionego uczestnika ruchu często zobaczą w ostatniej chwili. Powinni zatem jeździć wolniej, zwalniać przed przejściem dla pieszych, szczególnie uważać w miejscach zatłoczonych, słabo oświetlonych i w rejonie skrzyżowań.
Osobną sprawą są pijani kierowcy, którzy zupełnie nie liczą się z konsekwencjami swojego zachowania i stanowią na drodze realne, rzeczywiste zagrożenie życia dla siebie i innych.