Wiadomości

Edukacyjne spotkania z młodzieżą

Data publikacji 16.11.2012

Jednym z kluczowych
zadań policjantów jest zapobieganie zachowaniom niezgodnym z prawem i nieakceptowanym
społecznie, a także przestrzeganie przed występującymi oraz przewidywanymi
zagrożeniami. Taki też główny cel przyświecał ...

Jednym z kluczowych zadań policjantów jest zapobieganie zachowaniom niezgodnym z prawem i nieakceptowanym społecznie, a także przestrzeganie przed występującymi oraz przewidywanymi zagrożeniami. Taki też główny cel przyświecał dzisiejszym spotkaniom policjantów z uczniami w Zespole Szkół Technicznych im. Ziemi Dobrzyńskiej w Lipnie.

    

Na dzisiejszych (16.10.12) spotkaniach z uczniami największej w powiecie lipnowskim szkoły ponadgimnazjalnej, rozmawiano o wielu aspektach bezpieczeństwa. Policjanci informowali i uczulali młodych ludzi z jakimi konsekwencjami muszą liczyć się, gdy wejdą w konflikt z prawem i zachowują się w sposób nieakceptowany społecznie. Omawiali przy tym przesłanki zachowań świadczących o takich przestępstwach, jak: rozbój, wymuszenie rozbójnicze, stalking, przestępstwa narkotykowe. Uczulali na co należy zwrócić uwagę i o czym pamiętać, aby odpowiedzialnie korzystać z Internetu. Przypomnieli uczniom o uprawnieniach nauczyciela, jako funkcjonariusza publicznego.

Rozmawiano również o bezpieczeństwie dzięki komórce – „In case of emergency” („W nagłym wypadku”). To znana i popularyzowana na całym świecie idea polegająca na prostej czynności, która może uratować ludzkie życie. Chodzi o to, aby wprowadzić do książki kontaktowej telefonu komórkowego skrótu ICE, pod którym będzie zapisany numer bliskiej osoby, np.; rodzica, opiekuna, rodzeństwa. W sytuacji nagłego wypadku, gdy często komórka jest jedyną rzeczą, jaką można znaleźć przy poszkodowanym, daje to możliwość szybkiego kontaktu z bliskimi tej osoby. Dzięki temu można uzyskać bardzo ważne informacje dotyczące,  np.; grupy krwi, choroby, przyjmowanych leków.  Podczas spotkań nie obyło się również bez uwag i przestróg na temat bezpieczeństwa „najsłabszych” na drodze – pieszych i rowerzystów. 


Powrót na górę strony