"Andrzejkowa" akcja na drogach powiatu lipnowskiego
W „Andrzejki” na drogach powiatu lipnowskiego trwała akcja „Prędkość i alkohol – zero tolerancji dla osób naruszających przepisy ruchu drogowego”. Wzmożone działania kontrolne miały na celu przede wszystkim - poprawę ...
Wczoraj (30.11.12) w godz. 16:00-24:00 lipnowscy policjanci prowadzili akcję „Prędkość i alkohol – zero tolerancji dla osób naruszających przepisy ruchu drogowego”. To wzmożone działania prewencyjno-represyjne na wybranych odcinkach dróg całego powiatu, w trakcie których policjanci czuwali nad przestrzeganiem przepisów ruchu drogowego. Funkcjonariusze kontrolowali przede wszystkim: prędkość, stan trzeźwości kierujących i posiadanie przez nich wymaganych dokumentów oraz stan techniczny i wyposażenie pojazdów.
W działaniach udział wzięło 14 policjantów, którzy skontrolowali 184 pojazdy. Wobec 13 kierujących (w tym 8 za przekroczenie dozwolonej prędkości) i 3 pieszych (poruszanie się nieprawidłową stroną drogi) funkcjonariusze zastosowali różnego rodzaju środki prawne: pouczenie, mandat lub wniosek o ukaranie. Zatrzymano 6 dowodów rejestracyjnych. Funkcjonariusze zatrzymali 2 nietrzeźwych kierowców, w tym 1 bez uprawnień, który na dodatek podjął nieudaną próbę ucieczki przed mundurowymi.
Policjanci przypominają
Jesienno-zimowa aura to czas kiedy zmrok zapada znacznie szybciej, a warunki pogodowe zmieniają się nawet w kilka minut. Opady deszczu i śniegu, nagłe zmiany temperatury powietrza, często pojawiające się mgły – to trudne i niebezpieczne warunki na drogach. W czasie opadów szyby samochodu szybko się brudzą, co też wpływa na widoczność, a kierowcy bardziej męczy się wzrok. Niekorzystna pogoda przyczynia się także do złego samopoczucia powodując u osób prowadzących pojazdy rozproszenie uwagi. Mokra nawierzchnia sprawia, że znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdu. Minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/h wynosi ok. 30 metrów, a przy prędkości 100 km/h – to już 80 metrów. Zachowanie szczególnej ostrożność nie dotyczy tylko kierowców. Zwłaszcza bowiem, powinni na siebie uważać piesi. Pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia na przejście dla pieszych, przechodzenie przy czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych oraz poruszanie się nieprawidłową stroną jezdni poza obszarem zabudowanym – to zachowania, które bardzo często kończą się tragicznie dla pieszych. Niezwykle ważne jest także, aby piesi byli widoczni dla kierujących w światłach samochodu. Dlatego powinni nosić na wierzchniej odzieży elementy odblaskowe, które w znacznym stopniu zwiększają ich bezpieczeństwo w czasie złej widoczności.