Bezpieczne ferie 2013
Ferie zimowe dla dzieci i młodzieży to czas relaksu
i odpoczynku od zajęć lekcyjnych, sprzyjający spotkaniom z rówieśnikami,
wyjazdom i zabawom na świeżym powietrzu. Musimy jednak pamiętać, że nadmiar wolnego
czasu połączony z ...
Ferie zimowe dla dzieci i młodzieży to czas relaksu i odpoczynku od zajęć lekcyjnych, sprzyjający spotkaniom z rówieśnikami, wyjazdom i zabawom na świeżym powietrzu. Musimy jednak pamiętać, że nadmiar wolnego czasu połączony z niedostateczną opieką dorosłych może skutkować niebezpiecznymi zdarzeniami, a nawet prowadzić do nieszczęścia.
Tegoroczne ferie zimowe dla uczniów w naszym województwie rozpoczynają się praktycznie już w najbliższy piątek (10.01.12) po zajęciach szkolnych i potrwają do 25 stycznia 2013r. Większość dzieci i młodzieży nie wyjedzie na zorganizowany wypoczynek i pozostanie w miejscu zamieszkania. Bardzo ważne jest zagospodarowanie ich wolnego czasu, ponieważ brak zajęć i nuda są częstymi przyczynami naruszania prawa, kontaktu z używkami czy lekkomyślnym zachowaniem skutkującym nieszczęśliwymi wypadkami.
Pamiętajmy zatem, że troska o bezpieczeństwo dziecka należy przede wszystkim do dorosłych. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, co robi nasze dziecko, gdzie, z kim i jak spędza wolny czas. Nie zawsze czas ferii idzie w parze z urlopami rodziców, stąd zachęćmy nasze pociechy do udziału w zajęciach organizowanych w tym czasie przez szkoły oraz placówki kulturalno-oświatowe. Informacje na ten temat możemy znaleźć w lokalnej prasie i na stronach internetowych tych instytucji.
Jeżeli dzieci pozostają same w domu, rozmawiajmy z nimi o tym, aby nie wpuszczały do mieszkania osób nieznajomych, bez względu na to za kogo się podają. A przy tym, niech nie wychodzą na klatkę, aby sprawdzić czy ten ktoś już sobie poszedł. Zadbajmy o to, aby pozostawić w miejscu wiadomym dziecku, numer telefonu do swojej pracy, alarmowy do Policji. Uczulajmy na niebezpieczeństwo wynikające z niewłaściwego obchodzenia się z urządzeniami elektrycznymi i gazowymi.
Nieustannie upominajmy dzieci o zachowaniu rozwagi i ostrożności na drodze oraz podczas zimowych zabaw. Bardzo niebezpieczne są wyprawy na tzw. „dzikie ślizgawki” – na jeziora, strugi czy sadzawki, a także zjeżdżanie na sankach ze wzniesień w pobliżu dróg. Tragicznie mogą skończyć się również lekkomyślne kuligi organizowane przez dorosłych, polegające na dopinaniu sanek do traktora lub samochodu. Sankami może w każdej chwili zarzucić, a wtedy dziecko wpada pod koła pojazdu lub uderza w drzewo czy inną przeszkodę.
Zgodnie z przepisami dziecko w wieku do lat 15, poruszające się po drodze po zmierzchu poza terenem zabudowanym, zobowiązane jest do noszenie elementów odblaskowych w sposób widoczny dla kierujących pojazdami. Szczególnie w porze jesienno-zimowej, bardzo wskazane by było, żeby wszyscy piesi niezależnie od wieku, wyposażyli się w takie elementy czy zwykłą latarkę. To zdecydowanie zwiększy ich szanse na uniknięcie potrącenia przez pojazd.
Ponadto przypominamy
- sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych nieletnim do lat 18 jest przestępstwem z art. 43 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i (….), skutkującym dodatkowo wnioskiem o cofnięcie koncesji (sprzedawca w razie wątpliwości co do wieku nabywcy ma prawo i obowiązek żądania okazania dokumentów potwierdzającego wiek);
- rozpijanie małoletniego do lat 18, polegające na dostarczaniu, ułatwianiu lub nakłanianiu go do spożywania napojów alkoholowych jest przestępstwem określonym w artykule 208 kodeksu karnego;
- sprzedaż papierosów nieletnim do lat 18 jest wykroczeniem skutkującym karą grzywny w wysokości 500 zł.;
- przebywanie nieletnich w miejscach i okolicznościach świadczących lub sprzyjających zachowaniom niezgodnym z prawem skutkuje legitymowaniem odnotowanym w ewidencji policyjnej.