Działania "Niechroniony uczestnik ruchu drogowego"
Policjanci z komendy powiatowej
w Lipnie prowadzili wzmożone działania na
drogach pn. „Niechroniony uczestnik ruchu drogowego”. Akcja pod tym tytułem, ukierunkowana
była na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym oraz rowerzystom. W ...
Policjanci z komendy powiatowej w Lipnie prowadzili wzmożone działania na drogach pn. „Niechroniony uczestnik ruchu drogowego”. Akcja pod tym tytułem, ukierunkowana była na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym oraz rowerzystom. W wypadkach drogowych to właśnie ci użytkownicy dróg giną najczęściej lub zostają ciężko ranni.
Wczoraj (18.02.13) w godz. 06:00-22:00 lipnowscy policjanci prowadzili akcję „Niechroniony uczestnik ruchu drogowego”. To wzmożone działania kontrolne na wybranych odcinkach dróg całego powiatu, zarówno w miastach, jak i poza terenem zabudowanym. Akcja miała na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa niechronionym użytkownikom dróg. Dlatego policjanci zwracali szczególną uwagę na zgodne z przepisami poruszanie się po drogach pieszych i rowerzystów. Funkcjonariusze zwracali także uwagę na zachowanie kierujących względem pieszych, zwłaszcza w rejonie wyznaczonych przejść przez jezdnię. To kolejne, wzmożone działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drodze.
W działaniach udział wzięło 14 policjantów, którzy wylegitymowali 26 pieszych i skontrolowali 166 pojazdów. Wobec 28 kierujących i 14 pieszych ( w tym 7 za przechodzenie przez jezdnie w miejscu niedozwolonym) funkcjonariusze zastosowali różnego rodzaju środki prawne: pouczenie, mandat lub wniosek o ukaranie. Zatrzymano 2 dowody rejestracyjne.
Na drogach objętych działaniami nie doszło do żadnego wypadku drogowego. Odnotowano jedną kolizję drogową w miejscowości Wielgie.
Piesi i rowerzyści – to grupa szczególnego zagrożenia skutkami wypadków drogowych. Nazywani są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, ponieważ w przeciwieństwie do kierujących pojazdami, osób tych nie chroni zderzak, maska samochodu, poduszka powietrzna ani pasy bezpieczeństwa. Najwięcej wypadków z udziałem pieszych i najtragiczniejsze ich skutki odnotowuje się jesienią i zimą. Wtedy, szybko zapada zmrok i później się rozwidnia, a piesi często nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Kierowca widzi bowiem pieszego dopiero, kiedy jego sylwetka pojawi się w zasięgu świateł samochodu, czyli zaledwie na 20-30 metrów. Natomiast elementy odblaskowe powodują, że taką osobę widać już z odległości 120-150 metrów. Zdarza się, że piesi wymuszają pierwszeństwo na kierujących samochodami zapominając, że nie da się ich zatrzymać w miejscu. Kiedy na drodze pojawi się nietrzeźwy pieszy, stwarza poważne zagrożenie, zarówno dla siebie samego, jak i innych użytkowników dróg. Swoim zachowaniem na jezdni zmusza kierowców do podejmowania nagłych, często niebezpiecznych manewrów, by uniknąć wypadku. Wciąż najczęstszymi przyczynami wypadków z winy pieszych są: nieostrożne wejście na jezdnię przed jadący pojazd, wejście na jezdnię zza pojazdu, przekraczanie jezdni w niedozwolonym miejscu oraz chodzenie nieprawidłową stroną drogi poza terenem zabudowanym.