Działania "Niechroniony uczestnik ruchu drogowego"
Policjanci z komendy powiatowej
w Lipnie prowadzili akcję na drogach pn. „Niechroniony uczestnik ruchu
drogowego”. Wzmożone działania pod tym hasłem miały na celu zapewnienie
bezpieczeństwa pieszym oraz rowerzystom. W wypadkach drogowych ...
Policjanci z komendy powiatowej
w Lipnie prowadzili akcję na drogach pn. „Niechroniony uczestnik ruchu
drogowego”. Wzmożone działania pod tym hasłem miały na celu zapewnienie
bezpieczeństwa pieszym oraz rowerzystom. W wypadkach drogowych to właśnie ci
użytkownicy dróg ponoszą najpoważniejsze skutki. Policjanci wręczali
rowerzystom odblaskowe kamizelki.
Wczoraj (03.07.13) w godz. 06:00-22:00 lipnowscy policjanci prowadzili akcję „Niechroniony uczestnik ruchu drogowego”. Wzmożonymi działaniami kontrolnymi objęte były wybrane odcinki dróg całego powiatu zarówno w miastach, jak i poza terenem zabudowanym. Akcja miała na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa pieszym oraz rowerzystom. Dlatego policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowanie właściwych relacji kierujący-pieszy, zgodne z przepisami poruszanie się pieszych na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników, a także propagowanie wśród tych użytkowników dróg używania elementów odblaskowych.
W działaniach udział wzięło 20 policjantów, którzy wylegitymowali 61 pieszych i skontrolowali 84 pojazdy. Wobec 37 kierujących i niestety wszystkich skontrolowanych pieszych ( w tym aż 37 za chodzenie niewłaściwą stroną jezdni) funkcjonariusze zastosowali różnego rodzaju środki prawne: wniosek do sądu, mandat, pouczenie.
Na drogach objętych działaniami nie doszło do żadnego wypadku drogowego. Nie odnotowano także kolizji drogowych.
W trakcie prowadzonych działań policjanci wręczali rowerzystom odblaskowe kamizelki i przypominali, że dzięki stosowaniu takich elementów stają się oni bardziej widoczni w światłach kierujących pojazdami, a tym samym zdecydowanie bezpieczniejsi.
Piesi i rowerzyści – to grupa szczególnego zagrożenia skutkami wypadków drogowych. Nazywani są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, ponieważ w trakcie „zderzenia” z pojazdem nic ich nie chroni. Nie mają przecież liczyć na poduszkę powietrzną czy pasy bezpieczeństwa. Pieszy jest narażony na obrażenia już przy prędkości 20-30 km/h, a gdy wzrasta ona do 90 km/h jego szanse na przeżycie graniczą z cudem. Piesi to równoprawni użytkownicy dróg, którzy mają swoje prawa, ale także obowiązki. Stosowanie się do zasad i przepisów nic nie kosztuje, a za ich ignorowanie można zapłacić najwyższą cenę.
Wciąż najczęstszymi przyczynami wypadków z winy pieszych są: nieostrożne wejście na jezdnię przed jadący pojazd, wejście na jezdnię zza pojazdu, przekraczanie jezdni w niedozwolonym miejscu oraz chodzenie nieprawidłową stroną drogi poza terenem zabudowanym.
Do wielu wypadków dochodzi z powodu
nieprawidłowego zachowania kierujących pojazdami względem pieszych. Z
policyjnych analiz wynika, że główne przyczyny tych zdarzeń to nieudzielenie
pierwszeństwa pieszemu, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu,
nieprawidłowe cofanie i omijanie.