Bezmyślna przejażdżka
Nigdy nie miała prawa jazdy i piła alkohol, ale nie powstrzymało to jej jednak przed przejażdżką za kierownicą volkswagena golfa. Na domiar złego przewoziła dwoje pasażerów, a auto nie miało aktualnych badań technicznych. Takim ...
Nigdy nie miała prawa jazdy i piła alkohol, ale nie powstrzymało to jej jednak przed przejażdżką za kierownicą volkswagena golfa. Na domiar złego przewoziła dwoje pasażerów, a auto nie miało aktualnych badań technicznych. Takim sposobem, nieodpowiedzialna 28-latka wpadła… do przydrożnego rowu.
Do zdarzenia doszło w sobotnią noc (13.07.13) na drodze wojewódzkiej w miejscowości Piątki, w gminie Lipno. Przejeżdżający tamtędy patrol, zauważył w przydrożnym rowie volkswagena golfa. Funkcjonariusze zatrzymali się, aby sprawdzić co się stało. Chwilę później wszystko było jasne. Okazało się, że kierująca autem straciła panowanie nad pojazdem i zjechała z drogi. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Ale to nie koniec sprawy. Badanie stanu trzeźwości wykazało bowiem, że 28-latka prowadząca auto ma w organizmie ponad 1,2 promila. Samochodem podróżowały jeszcze dwie osoby, także nietrzeźwe. Policjanci ustalili, że kobieta nigdy nie posiadała prawa jazdy. Dodatkowo auto, nie miało aktualnych badań technicznych.
Teraz 28-letnią mieszkankę stolicy czekają poważne konsekwencje za to co wyczyniła. Odpowie ona za kierowanie po pijanemu i spowodowanie w tym stanie zagrożenia w ruchu drogowym, a także za jazdę bez uprawnień.
Przypominamy:
W Polsce dopuszczalny poziom stężenia alkoholu we krwi kierowcy wynosi do 0,2 promila. Stężenie od 0,2 do 0,5 promila określa się jako stan po użyciu alkoholu. Wynik powyżej 0,5 oznacza stan nietrzeźwości.
Pamiętajmy, że nie ma żadnej metody, która pozwoliłaby określić ilość alkoholu, jaką można wypić, aby nie przekroczyć dozwolonej zawartości w organizmie. Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem określonym w art. 178a kodeksu karnego, zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 2. Kierowanie pojazdem po użyciu alkoholu jest wykroczeniem drogowym, określonym w art. 87 kodeksu wykroczeń, zagrożonym karą aresztu albo grzywny. Dodatkowo w obydwu przypadkach sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów.
„Za kolejną wpadkę” na prowadzeniu po pijanemu i złamanie przy tym prawomocnego zakazu kierowania, można się spodziewać kary bezwzględnego pozbawienia wolności w wymiarze od 3 miesięcy do 5 lat.