Wiadomości

Debata w trosce o bezpieczeństwo seniorów

Data publikacji 27.04.2015

Podawanie się za
krewnych, pracowników różnych instytucji czy w ostatnim czasie za policjantów
to najczęściej stosowane metody przez oszustów, których ofiarami są najczęściej
osoby w starszym wieku. Dlatego, w trosce o bezpieczeństwo ...

Podawanie się za krewnych, pracowników różnych instytucji czy w ostatnim czasie za policjantów to najczęściej stosowane metody przez oszustów, których ofiarami są najczęściej osoby w starszym wieku. Dlatego, w trosce o bezpieczeństwo seniorów, lipnowscy policjanci przeprowadzili otwartą debatę społeczną, skierowaną do tej grupy osób.  

Wczoraj (18.03.15) w Miejskim Centrum Kulturalnym w Lipnie policjanci przeprowadzili debatę społeczną skierowaną do osób w starszym wieku, która przebiegała pod hasłem „Bezpieczny senior”. Spotkanie zostało zorganizowane przy współudziale Zarządu Rejonowego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lipnie. Uczestniczyli w nim również: I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy mł. insp. Tomasz Trawiński, Komendant Powiatowy Policji w Lipnie insp. Dariusz Garbarczyk i jego zastępca kom. Tadeusz Majewski, Starosta Powiatu Lipnowskiego Pan Krzysztof Baranowski, Burmistrz Miasta Lipna Pan Paweł Banasik, Komornik przy Sądzie Rejonowym w Lipnie Pan Robert Damski oraz funkcjonariusze służby prewencji i kryminalnej.

Głównym tematem spotkania było przekazanie ważnych informacji dotyczących wielu obszarów bezpieczeństwa osób w starszym wieku: w miejscu zamieszkania i jego okolicach,  właściwego zabezpieczenia mienia, sposobów zachowania środków ostrożności w różnego rodzaju sytuacjach zagrożenia. Policjanci podkreślali, że coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób postępują sprawcy różnego rodzaju oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Przestępcy jednak nie pozostają w tyle i cały czas modyfikują swoje sposoby, a przy tym nie mają żadnych skrupułów, aby osiągnąć cel i wzbogacić się kosztem ludzkiej krzywdy. Dlatego funkcjonariusze szczegółowo omawiali metody kradzieży, wyłudzeń oraz działania oszustów „na wnuczka” czy stosowanej w ostatnim czasie - „ na policjanta”. Przestrzegali, aby pamiętać o tym, że policjanci nigdy nie informują telefonicznie o prowadzonych przez siebie działaniach! Nigdy też nie proszą o przekazanie pieniędzy żadnej nieznanej osobie! A wszystko po to, aby osoby starsze mogły świadomie i rozważnie reagować, kiedy znajdą się w podobnej sytuacji. Celem spotkania było także zaktywizowanie środowiska seniorów do współdziałania na rzecz bezpieczeństwa w lokalnym środowisku, m.in. poprzez powiadamianie o niepokojących spostrzeżeniach. Jednym z bloków tematycznych spotkania było bezpieczeństwo w ruchu drogowym, w szczególności pieszych. Przy tej okazji funkcjonariusze prezentowali różnego rodzaju elementy odblaskowe i przypomnieli o obowiązku ich stosowania przez każdego pieszego, bez względu na wiek, który porusza się po zmierzchu poza terenem zabudowanym.

Zaproszony przez policjantów komornik Pan Robert Damski, w bardzo rzeczowy i  przystępny sposób przedstawił uczestnikom spotkania „dekalog komornika”. Pan Damski sporo uwagi poświęcił ważnym informacją na co należy zwrócić uwagę, a także jakie kwestie należy brać pod uwagę przy poręczaniu czy zaciąganiu pożyczek. Informował przy tym, o możliwości uzyskania w tym zakresie pomocy prawnej, którą świadczą kancelarie komornicze.

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Każdy z jego uczestników mógł zadawać policjantom pytania, wyrazić swoją opinię, podzielić się własnymi spostrzeżeniami czy sugestiami odnośnie omawianych kwestii, a także osobistego poczucia bezpieczeństwa.


Powrót na górę strony