Wiadomości

Razem w projekcie "Edukacja o przestępczości..."

Data publikacji 05.06.2015

Odpowiedzialność prawna młodzieży w świetle ustawy o postępowaniu w
sprawach nieletnich to jeden z tematów omawianych przez lipnowskich policjantów
na spotkaniu z gimnazjalistami w Zespole Szkół w Chrostkowie. Zajęcia odbyły się w ...

Odpowiedzialność prawna młodzieży w świetle ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich to jeden z tematów omawianych przez lipnowskich policjantów na spotkaniu z gimnazjalistami w Zespole Szkół w Chrostkowie.  Zajęcia odbyły się w ramach projektu badawczego, realizowanego przez studentkę UMK w Toruniu pn. „Edukacja o przestępczości - jak reagować, zapobiegać i przeciwdziałać”. 

 

Lipnowscy policjanci prowadzili zajęcia edukacyjne z udziałem gimnazjalistów w Zespole Szkół w Chrostkowie. Wiodącym tematem spotkania była odpowiedzialność młodzieży wynikająca z ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Mundurowi wyjaśniali przy tym procedury postępowania policjantów z nieletnimi podejrzewanymi o czyny karalne oraz zachowującymi się w sposób świadczący o postępującej demoralizacji. Funkcjonariusze przestrzegali gimnazjalistów przed  konsekwencjami z jakimi muszą liczyć się w przypadku zażywania, posiadania czy rozprowadzania narkotyków oraz tzw. dopalaczy. Mówili także o przewidywaniu i unikaniu zagrożeń w różnych sytuacjach życiowych, o które nietrudno podczas spotkań w grupie rówieśniczej, zwłaszcza w relacjach pozaszkolnych. Kolejnym tematem spotkania było zwrócenie uwagi słuchaczy na zagrożenia jakie niesie ze sobą nieostrożne i nieświadome korzystanie z Internetu. Nie obyło się także bez uwag i przestróg dotyczących bezpieczeństwa na drodze, zwłaszcza najbardziej zagrożonych skutkami wypadków pieszych i rowerzystów.

Z tej racji, że pogoda sprzyja przebywaniu na świeżym powietrzu i już coraz bliżej do wakacyjnego wypoczynku policjanci mówili także o podstawowych zasadach bezpieczeństwa nad wodą i korzystania z plenerowych kąpieli. Te bardzo ważne kwestie przypomniała gimnazjalistom sierż. szt. Małgorzata Małkińska, będąca ratownikiem WOPR. Policjantka przestrzegała, że z wodą nie ma żartów, a za lekkomyślność i brawurę można zapłacić najwyższą cenę.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu badawczego realizowanego przez studentkę III roku  Polityki Społecznej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu Panią Angelikę Przybyszewską, pn. „Edukacja o przestępczości - jak reagować, zapobiegać i przeciwdziałać”. 


Powrót na górę strony